Λαμία - Ατρόμητος:Κόλλησαν στο Χ στην Λαμία και Ατρόμητος, 1-1 και μοιρασμένοι βαθμοί

Ένα αρκετά σημαντικό παιχνίδι, από βαθμολογικής άποψης, πραγματοποιήθηκε απόψε στο Δημοτικό Στάδιο Λαμίας ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Ατρόμητο Αθηνών.Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Ατρόμητο αρχικά να προηγείται με τον Ροτάριου στο 8' και την Λαμία να ισοφαρίζει στο 47' με τον Κορνέζο. Ένα δίκαιο αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και πολλά φάουλ.

1ο ημίχρονο

Το ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες, με τον Ατρόμητο να πατάει λίγο καλύτερα και την Λαμία από την μεριά της να προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο. Κάπως έτσι από το πουθενά ο Ατρόμητος στο 8ο λεπτό βγήκε στην αντεπίθεση με την μπάλα να καταλήγει στον Κριστιάνσον που πλάσαρε μέσα από την περιοχή με τον Σαράνοφ να αποκρούει σε πρώτη φάση αλλά η μπάλα κατέληξε στον Ροτάριου που καραδοκούσε, κάνοντας το 1-0 προ κενής εστίας.Ύπηρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την Λαμία για οφσάιντ αλλά ύστερα από έλεγχο της φάσης από το Βαρ το γκολ κατοχυρώθηκε και απίσημα.Στο 17' η Λαμία βγήκε μπροστά από τα δεξιά με τον Βέργο που έκανε μια σέντρα στην περιοχή, εκεί βρέθηκε ο Μανούσος αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν προβλημάτισε τον Γιαννιώτη που μάζεψε εύκολα.Από εκεί και πέρα το ματς δεν είχε κάτι ιδιαίτερο με πολλά φάουλ και χωρίς ρυθμό μέχρι να φτάσουμε στο 42' όπου ο Κιαρτανσον βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ απόκρουσε ο Σαράνοφ.Στο 44' τώρα ο Μπεχαράωο για την Λαμία βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για σουτ αλλά η προσπάθεια του πέρασε αρκετά μέτρα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ατρομήτου.Τέλος στο πρώτο ημίχρονο με τον Ατρόμητο να προηγείται σε κακό σε γενικές γραμμές παιχνίδι.

2ο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε με φόρα και στο 47' κέρδισε κόρνερ.Το κόρνερ εκτέλεσε από τα αριστερά ο Μπεχαράνο, ο Κορνέζος νίκησε στον αέρα τον Στρούγγη και ισοφάρισε πολύ νωρίς σε 1-1 για την Λαμία. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ρομπάιγ προσπάθησε να απειλήσει έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.52ο λεπτό ο Μανούσος βρίσκει χώρο να εκτελέσει αλλά η προσπαθειά του δεν είναι ανησυχητική.57' και ο Κρίστανσον θα δοκιμάσει αυτή την φορά για τον Ατρόμητο να απειλήσει αλλά δεν θα τα καταφέρει ούτε αυτος.Στο 61' ακόμα μία προσπάθεια για τον Ατρόμητο με τον Ντε Μποκ, αλλά ούτε αυτός θα καταφέρει να απειλήσει.Στο 64' μετά από κάποια βγήκε μπροστά με τον Τσιλούλη, που έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.Στο 71' ο Ατρόμητος κέρδισε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά από τους αμυντικούς της Λαμίας, η μπάλα κατέληξε στον Φριντζόνσον μέσα στην περιοχή που εκτέλεσε με την μία και την μπάλα να καταλήγει στην συμβολή των δοκών και άουτ σε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο.Στο 77' η Λαμία διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι αλλά έπειτα από έλεγχο του βαρ δεν υπήρχε κάτι μεμπτό.Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε μία σέντρα από τα δεξιά, ο Ντε Βινσέντι έπιασε την κεφαλιά αλλά χωρίς να απειλήσει τον Γιαννιώτη.Στο 81' πρώτο λεπτό η Λαμία θα μείνει με 10 παίκτες καθώς ο Γκοράνοφ που είχε κάρτα, έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή.Στο 89' η Λαμία κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, απομάκρυνε αρχικά η άμυνα του Ατρομήτου, η μπάλα όμως κατέληξε στον Τσιλούλη που γύρισε αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε κι αυτό αρκετά άουτ.Στο 93' στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ατρόμητος βγήκε μπροστά με τον Έντερ Γκονζάλες, έπειτα από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Τζοβάρα που από πολύ πλάγια επιχείρησε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά άουτ.Τελικό αποτέλεσμα 1-1 με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.