Με σβηστές μηχανές ενόψει ντέρμπι,ΑΕΚ-ΟΦΗ 3-0

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε και νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0, έχοντας πολλές απουσίες στο ρόστερ της.Ο ΟΦΗ από την άλλη είχε κάποιες ευκαιρίες δεν μπόρεσε όμως να της μετουσιώσει σε γκολ.

Αν και με απουσίες η Ένωση δεν άλλαξε τον προσανατολισμό της  στην αρχή του παιχνιδιού  με όλους τους παίκτες της να πιέζουν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους.Στο 7ο λεπτό ο  Νορντίν Άμραμπατ προσπάθησε να μπει μέσα στην περιοχή όμως δέχτηκε μαρκάρισμα από τον Μεγιάδο με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.Ο Λιβάι Γκαρσία ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να ανοίξει το σκορ έχοντας πλέον 7 τέρματα στο πρωτάθλημα.Στο 11ο λεπτό ο Μανταλος έδωσε πάσα μέσα στην περιοχή στον Γκατσίνοβιτς ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.Ο ΟΦΗ προσπάθησε μετά από αυτά τα δύο τέρματα βγήκε μπροστά κέρδισε ορισμένα κόρνερ,στο ένα από αυτά ο Γκερέρο βρέθηκε αμαρκάριστος όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ στο 18ο λεπτό.Στο 20ο λεπτό από το σουτ του Μάνταλου η μπάλα, κόντραρε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.Στο 37ο λεπτό  το σουτ του Γκερέρο κατέληξε άουτ.Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ να πρεσάρει ψηλά σαν το πρώτο ημίχρονο.Μετα από τις ωραίες συνεργασίες στο 60ο λεπτό με τους Πινέδα και Άμραμπατ ο Μαροκινός σέντραρε ο Λιβαι έκανε την κεφαλιά πάσα για να σκοράρει με το κεφάλι ο Πέτρος Μάνταλος και να κάνει το 0-3 στο παιχνίδι.Καταπλήκτικες επεμβάσεις του Μανδά κόντρα στους Σιντιμπέ και Άμραμπατ μετά το τρίτο γκολ.Μετα από ωραία συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ ο Αραούχο που ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς αυτή κατέληξε εκτός.Ο Αλμέιδα στα τελευταία λεπτά του αγώνα έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Κοσίδη και στον Μαχαίρα ενώ αγωνίστηκε  και ο Αραούχο ως αλλαγή.Μεχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ να διατηρεί το -6 στην κορυφή ενώ ακολουθεί το ντέρμπι ενάντιον στον Ολυμπιακό. Την επόμενη αγωνιστική ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό.