Προκρίθηκαν στους 16 οι Πρωταθλητές Αφρικής,Ισημερινός-Σενεγάλη 1-2

Οι Σενεγαλέζοι με έναν εκπληκτικό Καλιντού Κουλιμπάλι κατάφεραν να νικήσουν τον Ισημερινό και να προκριθούν στην επόμενη φάση του Μουντιάλ επικρατώντας με 1-2.Από την άλλη η Ολλανδία κατάφερε να νικήσει με 2-0 το Κατάρ και να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου.Η Σενεγάλη τερμάτισε στην δεύτερη έχοντας 6 βαθμούς.Το Εκουαδόρ έμεινε στους 4 και έχασε την ευκαιρία για την πρόκριση.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Σενεγάλη είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της στο τρίτο λεπτό αλλά το σουτ του Ντίας κατέληξε εκτός εστίας.Το Εκουαδόρ δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να βρει διαδρόμους ώστε να στείλει την μπάλα στον Βαλένσια και προσπαθούσε να αμυνθεί κυρίως από τον άξονα.Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Ιντιαγιέ έπεσε απότομα πάνω στον Σαρ και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα.Ο Σαρ επέλεξε την αριστερή γωνία και άνοιξε το σκορ για την Σενεγάλη στην αυλαία του πρώτου ημιχρόνου.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πρώτη καλή στιγμή για το Εκουαδόρ το σουτ του Σιφουέντες δε προβλημάτισε τον Μεντί.Στο 67ο λεπτό η κεφαλιά του Τόρες είχε αποδέκτη τον Καισέδο ο οποίος σε κενή εστία ισοφάρισε για το Εκουαδόρ.Άμεση ήταν η αντίδραση από την Σενεγάλη όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κουλιμπαλί από κοντά κατάφερε να κάνει το 1-2.Στο 76ο λεπτό ο Πλάτα σούταρε την μπάλα αλλά χωρίς δυσκολία ο Μεντί μπλόκαρε.Το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης επισκιάστηκε από πολλές αλλαγές των δύο προπονητών.Το Εκουαδόρ προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως η Σενεγάλη ήταν ανασταλτικά σε καλή απόδοση σήμερα χάρη στον ηγέτη της Κουλιμπαλί ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ στην 66η συμμετοχή του.