Ισοπεδωτικος Άρης στο φινάλε,ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΡΗΣ 0-4

Στους Ζωσιμάδες ο ΠΑΣ φιλοξένησε τον Άρη με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν 0-4 σε ένα έντονο από μαρκαρίσματα παιχνίδι και καλύτερο σε ρυθμο στα τελευταία λεπτά του.Με αυτή την νίκη ο Άρης παραμένει 6ος με 21 βαθμούς ενώ ο ΠΑΣ έμεινε στην 11η θέση με 9 βαθμούς.

Η πρώτη καλή στιγμή στη αναμέτρηση ήρθε από τον Καμάτσο στο 5ο λεπτό όμως το σουτ του κατέληξε εκτός εστίας.Ο αγωνας ένω έχει έντονες μονομαχιες κυρίως μεσοεπιθετικά δεν είχε μεγάλες φάσεις στα πρώτα του λεπτά.Στο 32ο λεπτό ο Ματέο Γκαρσία έκανε σουτ η μπάλα κόντραρε στον
Παντελάκη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Αθανασίου.Ο ΠΑΣ έχει θωρακιστεί ανασταλτικά και δεν αφήνει περιθώρια ανάπτυξης για τους παίκτες του Άρη ενώ στο 35ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.Ο Μπιλμπάο επιχείρησε ένα σουτ όμως ο Κουεστα μπλόκαρε χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολία.Οι δύο ομάδες ενώ έχουν δυναμισμό στο παιχνίδι τους δεν μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ.Ο Άλαν Πάρντιου αποσύρει για το δεύτερο ημίχρονο τον Καμάτσο για να εισέλθει ο Οντουμπάτζο στα άκρα της επίθεσης.Στο  58ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπιλμπάο ανέτρεψε τον Οντουμπάτζο μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα με την βοήθεια του VAR.Ο Άρης άνοιξε τον σκορ με τον Φαμπιάνο καθώς νίκησε τον Αθανασίου στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας.Στο 68ο λεπτό μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Άρη ο Σόρια βρήκε χώρο δοκίμασε το σουτ αλλά ήταν άστοχο ωστόσο
αυτή ήταν η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΣ.Οι γηπεδούχοι μετά την αλλαγή του συστήματος σε 4-4-2 βελτιώθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν αισθητά στο 72ο λεπτό ωστόσο τόσο ο Παμλίδης όσο και ο Μορέιρα δεν κατάφεραν να βάλουν το γκολ της ισοφάρισης.Στην επόμενη φάση το σουτ του Μορέιρα μπλοκαρίστηκε από τον Κουεστσ και ο Τζίμας στην συνέχεια, έστειλε την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού ο Άρης διπλασίασε τα τέρματα του όταν μετά από κόρνερ  ο Ντάμπο βρήκε την μπάλα με κεφαλιά αυτή κατέληξε στον Ενκουλού ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Στο 81ο λεπτό την κεφαλιά του Οντουμπάτζο δεν πρόλαβε να διώξει ο Εραμούσπε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.Στην τελευταία φάση του αγώνα το γύρισμα του Γκρέι είχε αποδέκτη τον Πάλμα ο οποίος επισφράγισε την νίκη του Άρη με 0-4.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Εραμούσπε, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης(Ροσερο 64'), Σόρια, Μπιλμπάο, Πήλιος, Παμλίδης(Φοφανα 87'), Μορέιρα, Μπάλαν,Τζίμας(Τσίρης 87')
Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Ματέο Γκαρσία, Ετέμπο, Μάνου Γκαρθία(Ντάμπο 73'), Πάλμα, Καμάτσο(Οντουμπάτζο 46'), Ζερβινιό(Γκρέι 79')