Νίκη με πρωταγωνιστή τον Πινέδα,ΑΕΚ -ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Με οβίδα του Πινέδα και γκολ του Αμραμπατ στις καθυστερήσεις επικράτησε η Ένωση κόντρα στον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ κρατώντας μικρή την απόσταση από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ παρουσιάστηκε χωρίς εμπνεύσεις στη δημιουργία επιθετικών φάσεων αν και είχε κάποιες επικίνδυνες στιγμές με τον Πινέδα κυρίως να απειλεί την αντίπαλη εστία.Το σουτ του Ροσερο πήγε κατέληξε άουτ ωστόσο ήταν η πρώτη καταγεγραμμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.Στην συνέχεια η Ένωση συνέχισε την πίεση ψηλά αλλά ο ΠΑΣ λειτουργούσε αμυντικα άψογα.Στο 39ο λεπτό μετά από το γύρισμα του Γκατσινοβιτς ο Πινέδα βρήκε δίχτυα με ένα εξαιρετικό και τεχνικό σουτ.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ροσερο σουτάρε αλλα  η μπάλα όμως κατέληξε εκτός εστίας.Ο Αμραμπατ ο οποίος πέρασε στην θέση του Τσουμπερ μετά από γύρισμα του Μοχαμαντι ο Μαροκινός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 την ίδια στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα έψαχνε την ισοφάριση.Ετσι η Ένωση συνεχίζει  στους έξι βαθμούς έχοντας δεχτεί μόνο ένα γκολ ενώ ο ΠΑΣ, έχει συγκεντρώσει μόλις ένα βαθμό.Την επόμενη αγωνιστική η Ένωση έχει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ενώ ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ θα φιλοξενήσει τον Λεβαδειακό.