Λουίς Σοάρες: Πρώτο γκολ και χαμένο πέναλτι στην επιστροφή του

Στην πρώτη του συμμετοχή σαν βασικός με την φανέλα της Νασιοναλ, (είχε αγωνιστεί μερικά λεπτά στην ήττα από την Γκοϊανένσε), ο Λουίς Σοάρες χρειάστηκε μόλις 60 λεπτά για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να οδηγήσει την ομάδα του στην νίκη 3-0 επί της Ρεντίστας. Το ντεμπούτο του όμως συνοδεύτηκε και από μια άστοχη εκτέλεση πέναλτι που του στοίχησε ώστε να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Στην δεύετερη συμμετοχή του με την φανέλα της Νασιονάλ μετά την επιστροφή του, ο Λουίς Σοάρες χρειάστηκε μόλις μια ώρα αγώνα για να καταφέρει να σκοράρει και πάλι με τα χρώματα της ομάδας που τον ανέδειξε και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη μαζί της. Ο Σοάρες σκόραρε στο 60ο λεπτό του αγώνα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το τελικό 3-0 για την Νασιονάλ. Ο Ουρουγουανός επιθετικός είχε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ και στο 84ο λεπτό του αγώνα, όταν η ομάδα του κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε την εκτέλεσή του, με αυτήν όμως να είναι πολύ κακή και αδύναμη και τον τερματοφύλακα της Ρεντίστας να την αποκρούει εύκολα, κρατώντας τον Σοάρες από να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα.