Μακάμπι Τ.Α.-Άρης 2-0: Όλα θα κριθούν στο Κλεάνθης Βικελίδης

Η Μακάμπι Τ..Α. ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αρχή του αγώνα και προσπάθησε να χτυπήσει, έχοντας τις επιθετικές της γραμμές ψηλά. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν στο 9' λεπτό με τον Κανικόβσκι να προλαβαίνει τον τερματοφύλακα Κουέστα, ενώ ο Άρης στο 19' λεπτό είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με το σουτ του Μαντσίνι. Η Μακάμπι Τ.Α. είχε το πάνω χέρι και επέβαλλε την πίεση, με αποτέλεσμα να σκοράρει στο 29' λεπτό, καθώς ο Κανικόβσκι πάσαρε στον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 44' λεπτό, ακόμη μια νέα ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς, με τον Μαντσίνι και πάλι από πλάγια να κάνει το σουτ και τον Πέρετς να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες, με τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες με το μακρινό σουτ του Μπίτον στο 59' λεπτό και την κεφαλιά του Ζαχάβι στο 67' λεπτό. Ο Ντουκουρέ με κεφαλιά προσπάθησε να απειλήσει στο 75' λεπτό με την μπάλα να φεύγει άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και ο Ζάχαβι στο 84' λεπτό, με ωραίο πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 2-0. Ο Άρης στα τελευταία λεπτά είχε μια φοβερή ευκαιρία, με τον Καμάτσο από κοντά σε κενή εστία, να μην μπορεί να σκοράρει. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε την νίκη με 1-0, αλλά όλα θα κριθούν μετά και τον δεύτερο αγώνα στο γήπεδο του Άρη, Κλεάνθης Βικελίδης. Υπενθυμίζουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αγωνιστεί στα playoffs του Conference League κόντρα στην Γαλλική Νις.