Μπάγερν - Άλμπα Βερολίνου 81-96: "Στέψη" στο Μόναχο

Με εμφατικό τρόπο πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου την τρίτη της νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου για τους τελικούς της Basketball Bundesliga, και στέφθηκε πρωταθλήτρια για την φετινή σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (17-26). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο και έτσι η ομάδα του Ίσραελ Γκονθάλεθ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 16 πόντων (36-52). Έχοντας λοιπόν από νωρίς ένα σημαντικό πλεονέκτημα, η Άλμπα έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μισό και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την γηπεδούχο Μπάγερν έφτασε εύκολα στο τελικό 81-96.

Εκ των πρωταγωνιστών για την πρωταθλήτρια Άλμπα ήταν ο Τζαλίν Σμίθ που πέτυχε 23 πόντους, ενώ από κοντά βρέθηκαν και οι Τίμαν και Μπλάτ που πρόσθεσαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά για την φιναλίστ Μπάγερν ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Όγκουστιν Ρούμπιτ με 15 πόντους.