Χωρίς νικητή το Αθηναϊκό ντέρμπι, Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες  στο πρώτο παιχνίδι των Play-off.Με πολλές μονομαχίες κυρίως στην μεσαία γραμμή επισκιάστηκε το δεύτερο ημίχρονο.

Στο τέταρτο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ μετά το χαμένο τετ α τετ του Στίβεν Τσούμπερ.Ο Γκατσίνοβιτς έδωσε πάσα στον Αιτόρ αυτός έκανε το πλασέ και νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-0.Η ΑΕΚ από την στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ είχε  πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει όπως την κεφαλιά του Αραούχο στην μισή ώρα παιχνιδιού.Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Διούδης ανέτρεψε τον Αραούχο ο Αμράμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-1 από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.Ο Αμράμπατ έδωσε πάσα στον Τσουμπερ  ο οποίος έδωσε στον Μισελεν αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει για την Ένωση.Κατά το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου υπήρχαν πολλές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή και λιγοστές φάσεις.Στο 84ο ο Παλάσιος πέρασε τους αμυντικούς της Ένωσης αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.Η τελευταία επικίνδυνη φάση ήταν το σουτ του Τανκοβιτς το οποίο κατέληξε εκτός εστίας.