Απόλλων Σμύρνης-Παναθηναϊκός 0-3: Συνεχίζουν νικηφόρα οι "πράσινοι"

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0 και ανέβηκε στους 36 βαθμούς (4η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 10 βαθμούς (14η θέση).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στο πρώτο ημίχρονο από τα πρώτα λεπτά και κέρδισαν πέναλτι στο 13' λεπτό με τον Μπαξεβανίδη να ανατρέπει τον Αιτόρ. Ο Παλάσιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ιωαννίδης ανατράπηκε από τον Κάστρο και κέρδισε ακόμη ένα πέναλτι. Ο Αιτόρ έκανε το 2-0 στο 17' λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να έχει τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και να διατηρεί το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα του και με αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη στο 87' λεπτό μετά από γύρισμα του Αιτόρ έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.