Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός (79-78(π)- 67-67κ.δ.): Κρίμα και άδικο για αυτόν τον Ολυμπιακό

Πρώτη ήττα για τους ερυθρόλευκους στη φετινή Euroleague.

Ένας πολύ καλός Ολυμπιακός έχασε κυριολεκτικά στην προτελευταία επίθεση της παράτασης τη νίκη στην Βαρκελώνη απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Όλα κρίθηκαν στα 7 δευτερόλεπτα, όταν ο Οριόλα ευστόχησε σε δύο βολές, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός είχε τη τελευταία επίθεση και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, αλλά Μακίσικ και Σλούκας δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στους Πειραιώτες, που είχαν μόλις 11 ασσίστ για 12 λάθη, αλλά εξαιρετική εικόνα στην άμυνα, όπου αντιμετώπισε πρόβλημα μόνο στη τρίτη περίοδο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μίροτιτς (πρώτος σκόρερ με 20) και Καλάθης με ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ και πολύ δουλειά σε όλο το παιχνίδι. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ, Σλούκας και Φαλ, ενώ πολύ καλές άμυνες έδωσαν οι Λαρεντζάκης και Μακίσικ. Ο Ολυμπιακός (2-1) την Παρασκευή υποδέχεται την Ζάλγκιρις, ενώ η Μπαρτσελόνα (3-0) πάει στο Μονακό.

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ:

Με τις γνωστές πεντάδες παρέταξαν τις ομάδες τους οι δύο προπονητές, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ξεκινάει με τους Καλάθη, Χίγκινς, Ντέιβις, Χέιζ και Μίροτις.

Από τη μεριά του ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε τους Γουόκαπ, Ντόρσει, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Με αρκετά χαμένα σουτ και λάθη εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-4 στο 3'. Με τις άμυνες και το βιαστικό παιχνίδι να κυριαρχούν το χαμηλό σκορ παρέμενε στο 6' (6-6). Τρίποντο και φάουλ από τον Ντόρσει και τρίποντο του Σλούκα έστειλαν τη διαφορά στο +7 (6-13) στο 7' και τον Γιασικεβίτσιους να φωνάζει στους παίκτες του σε έξαλλη κατάσταση. Με τον Φαλ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και την Μπαρτσελόνα να είναι ιδιαίτερα άστοχη (0/7 τρίποντα) ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (10-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να έχουν ξανά καλές επιλογές και σωστές άμυνες, όμως την Μπαρτσελόνα να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να μειώνει στους 6 (14-20) στο 12'. Βιαστικές επιθέσεις του Ολυμπιακού και κλεψίματα των Μπλαουγκράνα φέρνουν τη διαφορά στο καλάθι και οδηγούν τον Μπαρτζώκα σε time-out (18-20 15'). Με πέντε πόντους του Ζαν-Σαρλ από δύο ασίστ του Γουόκαπ, ξανά στο +6 ο Ολυμπιακός (19-25 στο 17'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να τα έχει πάει εξαιρετικά στην άμυνα αν και χάλασε λίγο το ποσοστό του στα τρίποντα, έχοντας εγκλωβίσει σε μεγάλο βαθμό τα plays της Μπαρτσελόνα (27-32).

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό στα πρώτα λεπτά και με δύο τρίποντα από Κούριτς και Μίροτις μείωσε στον πόντο (33-34) στο 22'. Μια διαφορετική Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας προβάδισμα και διαφορά στο 25' (41-34). Με συνεχόμενα χτυπήματα στη ρακέτα του Ολυμπιακού η διαφορά έφτασε και στο +9 (47-38) στο 17'. Με καλάθια και φάουλ από Σλούκα και Φαλ οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν μειώνοντας στο καλάθι (49-47) στο 30', με το δεκάλεπτο όμως να κλείνει με την Μπαρτσελόνα στο +8 (55-47) με γρήγορους πόντους του Λαπροβίτολα.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η άμυνα του Ολυμπιακού έδειχνε να συνέρχεται, δεν έγινε όμως το ίδιο και με την επίθεση (55-49 στο 33'). Σλούκας και Βεζένκοφ ξεκόλλησαν τον Ολυμπιακό για το 58-54 στο 35'. Η Μπαρτσελόνα είχε βάλει μόλις ένα τρίποντο στα πρώτα 6 λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να βρει ισορροπία στην επίθεση και παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο (58-56 στο 37'). Ο Λαρετζάκης με τρίποντο έφερε στα ίσια το παιχνίδι 61-61 στο 38'. Λάθος σφύριγμα υπέρ της Μπαρτσελόνα και 65-63 ο Μίροτιτς με 2/2 βολές 90 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με το ματς να οδηγείται στην παράταση από τις χαμένες επιθέσεις και των δύο και το σκορ στο 67-67.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες σκόραραν αρχικά με βολές (71-70 42'). Ο Μίροτις έδινε προβάδισμα πέντε πόντων στην Μπαρτσελόνα, όμως ο Μακίσικ μείωνε στους 3 στο 43' (75-72). Βολές από Μίροτις και Ντόρσει για το 77-76, ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Για ένα χαμένο ριμπάουντ ο Οριόλα εκτέλεσε δύο βολές και στη συνέχεια ο Σλούκας αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια και ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος με 79-78 από το Παλάου Μπλαουγκράνα.

ΟΙ 12ΑΔΕΣ:

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Καλάθης (9/13/7 29'), Λαπροβίτολα (7/3/1 16'), Γιοκουμπάιτις (2/0/0 11'), Μίροτις (20/5/2 33'), Ντέιβις (10/2/2 24'), Χίγκινς (11/2/0 34'), Χέιζ (2/1/2 21'), Οριόλα (7/3/0 18'), Κούριτς (9/5/2 26'), Σμιτς (0/0/0 9'), Σέρχι Μαρτίνεθ,

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (6/3/2 19'), Σλούκας (14/1/1 30'), Ντόρσεϊ (12/2/1 27'), Λαρεντζάκης (6/3/0 17'), Παπανικολάου (0/4/1 19'), Μακίσικ (10/5/2 25'), Βεζένκοφ (12/5/2 38'), Πρίντεζης (0/3/0 8'), Ζαν-Σαρλ (5/1/0 8'), Μάρτιν (2/4/0 15'), Φαλ (11/8/2 24').

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:

10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78(παράταση).

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΟΜΑΔΩΝ:

Μπαρτσελόνα: Βολές 24/26, δίποντα 20/42, τρίποντα 6/24, ριμπάουντ 34 (26-8), ασσίστ 16, μπλοκ 3, κλεψίματα 9, λάθη 11.

Ολυμπιακός: Βολές 22/26, δίποντα 19/43, τρίποντα 6/26, ριμπάουντ 39 (28-11), ασσίστ 11, μπλοκ 2, κλεψίματα 3, λάθη 12.