Ολυμπιακός-Μπασκόνια (75-50): Κυρίαρχος Ολυμπιακός στην πρεμιέρα της Euroleague

Ξεκίνημα με υποσχέσεις για τους Πειραιώτες.

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός έκανε πρεμιέρα σήμερα στη Euroleague και στην ουσία νίκησε τη Μπασκόνια από το πρώτο ημίχρονο. Οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στο εξαιρετικό ξεκίνημα της ομάδας του Μπαρτζώκα, που κατέβασε μαεστρικά την ομάδα του, με το ημίχρονο να κλέινει στο 47-22. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ιβάνοβιτς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά που κυμαινόταν στα όρια των 20 πόντων. Οι ερυθρόλευκοι όμως ήταν πνευματικά έτοιμοι και νίκησαν πιο εύκολα, ίσως και απ' ότι οι ίδιοι θα περίμεναν, έχοντας κορυφαίους τους Σλούκα, τον MVP Βεζένκοφ, ενώ εξαιρετικό ματς έκαναν και οι Παπανικολάου, Φαλ και Γουόκαπ. Από την πλευρά των ηττημένων μόνοι διασωθέντες οι Ενόκο και Γκεντραίτις, με τον δεύτερο να εμφανίζεται στη τρίτη περίοδο.

Επόμενα παιχνίδια για τις δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ρεάλ την ερχόμενη Πέμπτη, μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ και οι Βάσκοι παίζουν επίσης εντός με την Αρμάνι Μιλάνο.

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ:

Χωρίς τον Σλούκα στη βασική του πεντάδα ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, όπως και σε αρκετά από τα φιλικά που έδωσε ο Ολυμπιακός. Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεΐ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ παρατάχθηκαν στο ξεκίνημα της φετινής Euroleague οι ερυθρόλευκοι.

Από τη μεριά του ο Ιβάνοβιτς και με τις απουσίες των Μπόλντγουιν και Πίτερς είχε κάπως περιορισμένες λύσεις. Ξεκίνησε με τους Γκρέιντζερ, Μαρίνκοβιτς, Φοντέκιο, Ίνοκ και Κοστέλο.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ιβάνοβιτς να πηγαίνει στοχευμένα όλες τις επιθέσεις στον Ίνοκ, με τον Αμερικάνο να έχει 7 πόντους στο 2' για το 5-7 της Μπασκόνια. Οι Βάσκοι έδιναν στο πρώτο διάστημα ελεύθερα σουτ, στον άστοχο αρχικά Παπανικολάου. Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε με όρεξη για τον Ολυμπιακό και με σουτ από μέση απόσταση και με τρίποντο, και με drive για το 9-7 στο 4'.

Με άμυνα για σεμινάριο και τους Φαλ και Παπανικολάου να πετυχαίνουν τους πρώτους τους πόντους το σκορ έγινε 14-7 στο 5'. Μετά το time-out ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας το σερί στο 11-0 και τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 στο 6' για το 18-7. Μετά από πέντε λεπτά η Μπασκόνια σκόραρε, σταματώντας το σερί του Ολυμπιακού για το 20-9 στο 8', με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-13 με buzzer-bitter του Βεζένκοφ και τους Βάσκους να έχουν 4 ασσίστ για 10 λάθη.

Με τον Ενόκο στο γήπεδο και χωρίς τον Φαλ ο Ολυμπιακός, η Μπασκόνια θέλησε να εκμεταλλευτεί κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 10 στο 12' (28-18). Οι ερυθρόλευκοι ακόμη και με τις αλλαγές κράτησαν υψηλά στάνταρ στην άμυνα, αλλά έχασαν λίγο το ρυθμό τους επιθετικά, με μόλις 5 πόντους σε 5' στη δεύτερη περίοδο.

Με τρίποντο του Μακίσικ στο 16' η διαφορά για πρώτη φορά στους 18 και double score (36-18). Αντιστρόφως ανάλογα τα δεκάλεπτα για τον Ολυμπιακό, που στο πρώτο βρήκε ρυθμό από την επίθεσή του και στο δεύτερο από την άμυνά του, για το 40-18 στο 17'. Με Σλούκα να σκοράρει και να δημιουργεί χωρίς αντίσταση από τους Βάσκους το ημίχρονο έκλεισε στο 47-22.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός θέλησε να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος, με την Μπασκόνια όμως να βρίσκει κάποιους εύκολους πόντους με σουτ, έστω και υπό πίεση, όπως του Κοστέλο στο 25' για το 53-32. Η Μπασκόνια βελτίωσε την άμυνά της στα πρώτα 6' λεπτά της επανάληψης, όμως επιθετικά έχανε πολλες προσπάθειες από τρίποντο και μέση απόσταση.

55-37 με τον Γκεντράιτις με γκολ-φάουλ στο 27' και πρώτη φορά η διαφορά κάτω από τους 20, μετά από ώρα. 59-42 στο 29', με 8 σερί πόντους του Γκεντράιτις για την Μπασκόνια και τον Ολυμπιακό να δείχνει λίγο χαλαρός στην άμυνα, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-42 με νέο σόου του Σλούκα.

Την καλή του αμυντικά πεντάδα επιστράτευσε στην έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Μπαρτζώκας, με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν ξανά τα πατήματα και στην επίθεση για το 68-44 στο 34'. Οι ερυθρόλευκοι συνεχίζοντας με τον ίδιο ζήλο στην άμυνα έκαναν το 73-46 στο 38', για να τελειώσει η αναμέτρηση με το σκορ στο 75-50, με τους Βόσκους να φτάνουν τους 50 πόντους στο τελευταίο λεπτό και τον κόσμο του Ολυμπιακού να αποθεώνει τον επί σειρά ετών αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη.

ΟΙ 12ΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2/2/3 16'), Σλούκας (10.3.5 26'), Ντόρσεϊ (7/2/3 22'), Λαρεντζάκης (0/2/3 18'), Παπανικολάου (8/2/2 20'), Μακίσικ (8/6/0 20'), Βεζένκοφ (16/3/1 23'), Πρίντεζης (4/1/1 7'), Ζαν-Σαρλ (6/7/1 20'), Μάρτιν (3/2/0 14'), Φαλ (11/3/1 18').

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Γκρέιντζερ (2/2/4 19'), Γκεντράιτις (15/6/1 31'), Μαρίνκοβιτς (0/1/0 17'), Κούρουξ (0/3/5 22'), Φοντέκιο (5/3/1 27'), Κοστέλο (11/9/0 28'), Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις (4/6/2 22'), Ίνοκ (7/1/0 8'), Ενόκο (6/7/0 25').

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 47-22. 63-42, 75-50.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΟΜΑΔΩΝ:

Ολυμπιακός: Βολές 5/8, δίποντα 23/42, τρίποντα 8/27, ριμπάουντ 33 (25-8), ασσίστ 20, μπλοκ 4, κλεψίματα 11, λάθη 6.

Μπασκόνια: Βολές 10/11, δίποντα 14/34, τρίποντα 4/24, ριμπάουντ 38 (28-10), ασσίστ 13, μπλοκ 5, κλεψίματα 3, λάθη 20.