Handball Premier Ελλάδα (1η gw): Άνετη νίκη της ΑΕΚ επί της Σαλαμίνας, με κορυφαίο τον Καραμπουρνιώτη επικράτησαν οι ερυθρόλευκοι

Το Ελληνικό πρωτάθλημα χάντμπολ ξεκίνησε για την νέα σεζόν, με τα φαβορί να παίρνουν τις νίκες στην πρώτη αγωνιστική.

ΑΕΚ-Σαλαμίνα: 42-17 (20-9, 42-17)

Αρχικά, η πρωταθλήτρια ΑΕΚ επικράτησε άνετα της Σαλαμίνας με 42-17. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με έντεκα γκολ διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (20-9). Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων για να μειώσουν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους , η Ένωση διεύρυνε το προβάδισμα της και νίκησε με 42-17. Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει για τον Χριστόφορο Μπακαούκα, ο οποίος ήταν στο προπονητικό team της Σαλαμίνας, αλλά έχει γράψει χρυσές σελίδες ιστορίας με την ΑΕΚ για αυτό και αποθεώθηκε από τους φίλους των κιτρινόμαυρων.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Κεδέρης με έξι γκολ, ενώ ο Αραμπαντζής και ο Πλάθα είχαν από πέντε γκολ έκαστος. Από την Σαλαμίνα ξεχώρισαν οι Τσομπανίδης και Πετράκος με τέσσερα και τρεις πόντους αντίστοιχα.

ΑΕΚ (Δ. Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Τζηράς 3, Νικολαΐδης 1, Λέμος 1, Αντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 4, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 5, Μόγια 1, Κοτσιώνης 2, Ζαρίκος 3, Παπαδιονυσίου 4, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 2, Κεδέρης 6

HC Σαλαμίνα (Χριστοδούλου – Μπακαούκας): Γ. Μπακαούκας, Πετράκος 3, Τσαρπαλής, Σκαρλάτος, Χιλώτης, Καρδάσης, Τρούλος 2, Τσομπανίδης 4, Πασλής, Βαζιλόπουλος 2, Φίλης, Χαραλάμπους 1, Δίπλαρος 2,  Γεωργακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1

Ολυμπιακός-Όμιλος Ξυνή - Διομίδης Άργους: 27-23 (15-11, 27-23)

O Oλυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας του Διομίδη Άργους με 27-23. Παρά την πίεση της ομάδας του Ν. Αργολίδας στο πρώτο μέρος, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με τέσσερα γκολ στο ημίχρονο (15-11). Οι Πειραιώτες λειτούργησαν πολύ καλά ανασταλτικά και παρότι ο Διομήδης μείωσε την διαφορά στα τρία γκολ (25-22) στα τελευταία λεπτά, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν την νίκη με 27-23.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Καραμπουρνιώτης και Παπαδόπουλος με έξι και πέντε πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Διομήδη Άργους διακρίθηκε ο Μάλλιος με εννιά γκολ, ενώ οι Τζιμπούλας, Μούγιτς, Μάνθος και Ολιβέιρα να σκοράρουν από τρία γκολ έκαστος.

2-2, 7-3, 10-5, 10-8, 13-11, 15-11 (ημχ.), 17-12, 19-14, 20-15. 23-17, 25-22, 27-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 6, Παπαβασίλης, Μπούντιτς 2, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 4, Δεληχρήστος 1, Αραπακόπουλος 3, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Γεωργιάδης): Σεβέλεφ, Ζιβάνια, Τζίμπουλας 3, Χιόνης, Γ. Μούγιτς 3, Μάλλιος 9,  Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος 2, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Τσερνικάου, Πατασούρι, Ολιβέιρα 3

Φαίακας-ΠΑΟΚ: 18-20  (11-10, 7-10)

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Φαίακα να προηγείται με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (11-10). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Φαίακα με 20-18. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν και παρότι ο Μανωλούδης από το 15' λεπτό αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Φαίακας (Μιχαλάκης): ΕλΧαραγκάουι, Τσίλης 6, Ντούλοβιτς 6, Σουλάνης, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κόντης 1, Κυπριώτης, Κυριακίδης, Δελλής 2, Τσιλιμπάρης, Γεωργαλής, Μάνιτς 3, Κορακιανίτης, Νάστος, Σκουρτάι.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Παπάζογλου 2, Βαφείδης 1, Μανωλούδης, Τριανταφυλλίδης, Τσαμουρίδης, Μισαηλίδης 3, Μπάρμπας, Νικολαΐδης 3, Γκίγκοφ, Στογιάνοβιτς 2, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης, Σεϊρεκίδης 6, Αποστόλου, Μέντουριτς 2, Καβουσανάκης 1.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-4. Κόκκινη: Μανωλούδης (14:32, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 3/4 – 4/4.

Φίλιππος Βέροιας-Ζαφειράκης Νάουσας: 25-23 (12-10, 13-13)

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο ματς, με τους Βεροιώτες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Το ματς έγινε θρίλερ στο δεύτερο μέρος αλλά ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε του Ζαφειράκη Νάουσας με 25-23 και πήρε το ντέρμπι της Ημαθίας.

Από τον Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισε ο Κουκουτσίδης με έξι

Φίλιππος (Δομπρής): Κωστακίδης 4, Κριούτσκοφ 1, Παπαδόπουλος 2, Κουκουτσίδης 6, Εμμανουήλ, Μούγιτς 2, Κυριακίδης, Φιλόσογλου 3, Μπαλτατζής 4, Σόφρανατς 2, Παπαγιάννης 1, Στανκίδης, Άγκοβιτς, Λυκοστράτης, Ρίζος, Καραγιοβάνης.

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Γαλίτης, ΛεΠεγιέ, Ρότζιος, Δασκαλόπουλος, Πίτος, Μαυροδουλάκης 6, Μπόλας 4, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας, Τσαγκεράς, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας 1, Διδασκάλου 2, Κανιζάι 4, Κρέξης.

ΑΣΕ Δούκα- Άρης Νίκαιας: 31-22 (16-13, 15-9)

O AΣΕ Δούκας υπερασπίστηκε την έδρα του και είχε προβάδισμα σε όλο τον αγώνα. Ο Άρης Νίκαιας αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Μελετάκο στο 17' σε 9-9, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τρία γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (16-13). Αν και η ομάδα από την Νίκαια ήταν πολύ ανταγωνιστική, ο ΑΣΕ Δούκα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 31-22.

Από τον ΑΣΕ Δούκα ξεχώρισαν οι Στεφανίτσης και Τσιγαρίδας με εφτά και έξι πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη Νίκαιας διακρίθηκαν οι Ταουσάνης και Βλάχος με τέσσερα γκολ έκαστος.

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Χαριτωνίδης, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 6, Κοβάνης 1, Αποστολίδης 1, Γερουλάνος 1, Νικολίνταης, Αναστασίου, Πάνου 4, Μπατής, Γιάντσα 3, Ντούνης 2, Τζανιδάκης, Κολλύρης 1, Γιόσμου 5, Στεφανίτσης 7

ΑΡΗΣ (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 4, Βλάχος 4, Δ. Μελετάκος 2 , Γ. Μελετάκος 3, Αλωπούδης, Τζάνος, Τζώρτζης 1, Ασβεστάς, Χουρσουντιάν 3, Ζιβούλοβιτς 1, Γραμματικόπουλος, Τζουβάρας 2, Βελαώρας 1, Τσανίνος, Τσαμούρης 1.

Τετάρτη (22/9) ΑΕΣΧ Πυλαίας- Χιλιώτης Δράμα 1986

Η πρώτη αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος ολοκληρώνεται την Τετάρτη (22/9) με τον αγώνα της ΑΕΣΧ Πυλαίας με τον Χιλιώτη Δράμας 1986. Η Θεσσαλονικιώτικη ομάδα υπενθυμίζουμε ότι την Κυριακή (19/9) ηττήθηκε εντός έδρας με 31-25 από την ομάδα από την Τσεχία, Ντούκλα Πράγας, η οποία είχε νικήσει και στο πρώτο ματς και για αυτό η Πυλαία ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις για φέτος.