Ιταλία-Ισπανία 1-1 (4-2 στα πέναλτι): Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό η σκουάντρα ατζούρα

Στο classico της Μεσογείου, η Εθνική Ισπανίας ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, με την Εθνική Ιταλίας να δείχνει αντίδραση και προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση. Στο 25' λεπτό οι Ισπανοί απείλησαν με τον Ντάνι Όλμο, αλλά ο Ντοναρρούμα απέκρουσε το σουτ και αποσόβησε τον κίνδυνο για την σκουάντρα ατζούρα. Η χώρα από την Ιβηρική χερσόνησο είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την Ιταλία να βρίσκει απαντήσεις και να χάνει με τον Έμερσον δοκάρι και μεγάλη ευκαιρία στο 45' λεπτό.

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέτος και ο Κιέζα άνοιξε το σκορ στο 60' λεπτό. Οι Ισπανοί αντέδρασαν και δημιουργώντας πολλές φάσεις, κατάφεραν να σκοράρουν με τον Μοράτα και να ισοφαρίσουν στο 80' λεπτό. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει επιπλέον και το αποτέλεσμα στο τέλος της κανονικής περιόδου ήταν ισόπαλο και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση. Η Ισπανία έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα σε τελική φάση Euro (μετά την Πορτογαλία το 2016) που έπαιξε τρεις διαδοχικές παρατάσεις. Στο α' μέρος της παράτασης, οι Ίβηρες είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Μοράτα να χάνει μια καλή φάση στο 98' λεπτό, αλλά το σουτ του όμως δε βρήκε στόχο. Στο δεύτερο μέρος του έξτρα χρόνου, οι δύο ομάδες έκαναν πολλά τρεξίματα, αλλά ήταν φλύαρες αφού με ελάχιστες φάσεις απειλήθηκαν οι τερματοφύλακες και οι αντίπαλες εστίες. Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές του στην διαδικασία των πέναλτι, αφού από την Εθνική Ισπανίας οι Όλμο και Μοράτα δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με την εκτέλεση τους, ενώ η Εθνική Ιταλίας έχοντας μόνο το χαμένο πέναλτι του Λοκατέλι, νίκησε με 4-2 στα πέναλτι και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Euro 2020, εκεί που θα τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Αγγλία και Δανία.

Οι ενδεκάδες του ματς

Ιταλία: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εμερσον, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι, Κιέζα, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε

Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Γκαρθία, Αλμπα, Κόκε, Μπουσκέτς, Ολμο, Πέδρι, Τόρες, Ογιαρθάμπαλ