Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε,κόντρα στην μαχητική Ουκρανία

Ολλανδία και Ουκρανία πρόσφεραν γκολ και θέαμα στην αναμέτρηση που έκλεισε την αγωνιστική ημέρα.Αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν βρήκε  καμιά ομάδα γκολ στο δεύτερο και οι δύο ομάδες συνολικά πέτυχαν πέντε γκολ.Η Ολλανδία παρά το αρχικό της προβάδισμα με 2-0 η Ουκρανία ισοφάρισε  σε 2-2 αλλά δεν ήταν αρκετό καθώς οι Ουρανίε βρήκαν δίχτυα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στα πρώτα λεπτά του  αγώνα η Ολλανδία είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας.Στο 6ο το πλασέ του Ντάμφρις απομακρύνθηκε από τον  Μπουστσαν.Στο 7ο λεπτό το σουτ του Βαινάρντουμ κατέληξε άουτ.Αν και είχαν μαζεμένες ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τους Ουκρανούς.Από την άλλη οι Ουκρανοί προσπάθησαν από αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν απειλητικές κατάστασεις.Ο Γιαρμολένκο μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.Στο 39ο λεπτό  ένα εξαιρετικό σουτ του Βαινάρντουμ απομάκρυνε  εντυπωσιακά ο Μπουστσάν,στην συνέχεια της φάσης ο Ντάμφρις δεν μπόρεσε να  σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος άνοιξαν το σκορ οι Ουράνιε.Στο 52ο λεπτό μετά από ασταθή απόκρουση του Μπουστσάν η μπάλα κατέληξε στον Βαιρνάρντουμ ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την Ολλανδία.Μετά από πέντε λεπτά  ο Ντάμφρις έκανε μία προσωπική ενέργεια έδωσε στον Βέχορστ ο οποίος από κοντά διπλασίασε τα τέρματα για τους Ουράνιε.Στο 72ο οι Ουκρανοί απείλησαν με σουτ του Γιάρεμτσουκ όμως ο Στεκέλενμπουργκ σταθερά έπιασε την μπάλα.Στο 75ο λεπτό ο Γιαρμολένκο  δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής το οποίο κατέληξε στο  παραθυράκι του Στεκένλεμπουργκ για να μειώσει στο 2-1.Στο 79ο λεπτό μετά από στημένη φάση ο Γιάρεμτσουκ με κεφαλιά μέσα στην περιοχή ισοφάρισε για τους Ουκρανούς.Οι αλλαγές του Σεντσένκο λειτούργησαν θετικά από την άλλη η Ολλανδία δεν κατάφερε να βρει έγκαιρα το τρίτο γκολ και ισοφαρίστηκε.Στο 85ο λεπτό μετά από σέντρα του Ακέ ο Ντάμφρις με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Μπουστσάν για να κάνει το 3-2.