Πολωνία-Σλοβακία:"Ξέραναν" τους Πολωνούς οι Σλοβάκοι!

Στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου η Σλοβακία κατάφερε να πετύχει την έκπληξη κόντρα στην Πολωνία του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι νικώντας τους με 2-1 χάρις σε αυτογκόλ του Σέζνι έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, και σε γκολ του Σκρίνιαρ ενώ στο ενδιάμεσο είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Λίνετι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.Οι Πολωνοί μάλιστα στο 62' έμειναν με 10 παίκτες έπειτα από σκληρό και αψυχολόγητο μαρκάρισμα του Κρικόβιακ ο οποίος αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού.Οι Πολωνοί παρουσιάστηκαν αγχωμένοι χωρίς καθαρό μυαλό με βεβιασμένες προσπάθειες και χωρίς ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι τους, ενώ από την άλλοι οι Σλοβάκοι μπήκαν στο γήπεδο με βασικό στόχο να περιορίσουν την δημιουργία των αντιπάλων τους και να εκμεταλλευτούν την ταχύτητά τους στην αντεπίθεση χτυπώντας στους κενούς χώρους την αργή άμυνα των Πολωνών.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με με την Σλοβακία να ξεκινάει στη σέντρα και τα πρώτα 14΄λεπτά να είναι κυρίως αναγνωριστικά με τους Πολωνούς να έχουν κατοχή αλλά τους Σλοβάκους να κλείνουν σωστά τους χώρους και να προσπαθούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.Έτσι στο 14΄ο Οντρέι Ντούντα ντριμπλάρει έναν αντίπαλο και προσπαθεί να μπει στην περιοχή από πλάγια θέση, σουτάρει, αλλά το σουτ του περνάει λίγο άουτ από την εστία του Σέζνι.Στο 18΄όμως ο Ρόμπερτ Μακ θα πάρει την μπάλα από τα αριστερά θα περάσει εξαιρετικά την μπάλα ανάμεσα από τα πόδια του Μπερεζίνσκι και θα μπει μέσα στην περιοχή όπου θα σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Σέζνι και χρεώνεται σαν αυτογκόλ στον Πολωνό τερματοφύλακα και η Σλοβακία κάνει το 0-1 σοκάροντας τους Πολωνούς!Στο 26΄ο Ρίμπους θα γίνει αποδέκτης μία εξαιρετικής μπαλιάς μέσα στην περιοχή των Σλοβάκων αλλά η κεφαλιά του θα περάσει αρκετά άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό η Σλοβακία θα βγει στην αντεπίθεση και έπειτα από απομάκρυνση των Πολωνών στην άμυνά τους η μπάλα φτάνει στον Κούτσκα έξω από την περιοχή που σουτάρει από αρκετά μακριά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από την οριζόντια δοκό του Σέζνι.Στο 33΄ο Κούτσκα και πάλι γίνεται παραλήπτης μιας ΄σεντρας μέσα στην περιοχή, πιάνει μία κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει εύκολα στον Σέζνι και στο 34΄η μπάλα φτάνει στον Κρικόβιακ από την άλλη πλεύρα, ο οποίος σουτάρει αλλά η μπάλα λίγο άουτ.Χωρίς κάτι άλλο αξιόλογο με τους Πολωνούς να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των Σλοβάκων που πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Πολωνία στην σέντρα και γκολ από τα...αποδυτήρια καθώς έπειτα από καταπληκτική ομαδική προσπάθεια των Πολωνών ο Λίνετι έγινε αποδέκτης μέσα στην περιοχή, εξαπέλυσε ένα σουτ το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντουμπάβκα ισοφαρίζοντας σε 1-1.Έπειτα από την ισοφάριση οι Πολωνοί σφυροκοπούσαν τους Σλοβάκους συνεχόμενα χωρίς όμως αποτέλεσμα με τα σουτ τους να καταλήγουν άουτ ή τις προσπάθειες τους να τις σταματάει η άμυνα των Σλοβάκων.Στο 62' όμως η Πολωνία θα μείνει με δέκα παίκτες καθώς ο Κρικόβιακ θα αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι και θα αλλάξει τις ισορροπίες στο παιχνίδι.Στο 69' ο Χαράσλιν θα γίνει αποδέκτης μίας εξαιρετικής σέντρας μέσα στην περιοχή, σηκώνεται για κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει ψηλά με τον διαιτητή και τον βοηθό να υποδεικνύουν κόρνερ για την Σλοβακία.Το κόρνερ εκτελείται από τα δεξιά για την Σλοβακία με στόχο το πρώτο δοκάρι, την μπάλα να μην απομακρύνεται καλά και να καταλήγει  στον Σκρίνιαρ, που κοντρολάρει μέσα στην περιοχή και σουτάρει, με την μπάλα να περνάει ανάμεσα από τρία σώματα και να καταλήγει στα δίχτυα του Σέζνι γράφοντας το 1-2 για τους Σλοβάκους.Έπειτα το γκολ η Σλοβακία έκλεισε περισσότερο τα καρέ της αφήνοντας την κατοχή στους Πολωνούς, οι οποίοι με δέκα παίκτες προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα των Σλοβάκων και να νικήσουν τον Ντουμπράβκα χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από γέμισμα στην περιοχή των Σλοβάκων, η μπάλα έφτασε στην στον Μπέντναρεκ, ο οποίος κοντρόλαρε έκανε ένα γυριστό σουτ με την μπάλα να περνάει χιλιοστά από την αριστερή κάθετη δοκό του Ντουμπράβκα που κοιτούσε ανήμπορος την πορεία της μπάλας.Τελικό σφύριγμα με τους Σλοβάκους να σοκάρουν τους Πολωνούς και να παίρνουν προβάδισμα για την πρόκριση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πολωνία:Σέζνι,Μπερεζίνσκι,Γκλικ,Μπέντναρεκ,Ρίμπους(74' Πούχαζ),Κρικόβιακ,Κλιχ(85' Μόντερ),Λίνετι(74' Φρανκόβσκι),Γιόζβιακ,Λεβαντόφσκι,Ζιελίνσκι(85' Σβιντέρσκι).

Σλοβακία:Ντουμπράβκα,Σάτκα,Σκρίνιαρ,Χούμποτσαν,Πέκαρικ(79' Κόσελνικ),Κούτσκα,Χαράσλιν(87' Ντούρις),.Χρομάντα(79' Χροσόβσκι),Μακ(87' Σούσλοβ),Χάμσικ,Ντούντα(90+2' Γκρέγκους)