Με υπομονή στα προημιτελικά,Αγγλία-Γερμανία 2-0

Η Αγγλία σφράγισε το εισιτήριο για τους 8 με εντυπωσιακή επικράτηση κόντρα στην Γερμανία με 2-0.Τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο από τους Στέρλιγκ και Κέιν.Οι Άγγλοι στα προημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσουν τον νικητή από το ζευγάρι Ουκρανία-Σουηδία.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ανήκει για τους Γερμάνους καθώς το σουτ του Χάβερτς κατέληξε άουτ.Η πρώτη καλή στιγμή για τους Άγγλους ήρθε με το σουτ του Στέρλιγκ και στο 16ο λεπτό αλλα απέκρουσε δύσκολα  ο Νόειρ.Η Γερμανία πίεσε αρκετά την αμυντική γραμμή των Άγγλων και δημιούργησε προβλήματα όμως οι Άγγλοι κατάφεραν μετά το πρώτο εικοσάλεπτο να ισορροπήσουν το παιχνίδι.Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Στέρλιγκ έφτασε στην περιοχή η μπάλα κατέληξε στον Κέιν όμως το τάκλιν του Χούμελς ήταν αρκετό για να μην γίνει απειλητική η Αγγλία στην εστία του Νόιερ.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 48ο λεπτό μετά από κόντρες μέσα στην άμυνα των Άγγλων ο Χάβερτζ έπιασε το σουτ αλλά ο Πίκφορντ απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.Στο 75ο λεπτό ο Γκριλις έδωσε στον Σο εκείνος με προωθημένη πάσα έδωσε στον Στέρλιγκ ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Άγγλους.Στο 81ο λεπτό σε μία αντεπίθεση ο Χάβερτζ έβγαλε τετ-α-τετ τον Μίλερ ο οποίος απέναντι από τον Πίκφορντ πλάσαρε άστοχα και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.Στο 85ο λεπτό ο Γκρίλις  έδωσε στον Κέιν ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε για το 2-0 και σφράγισε το εισιτήριο για τους 8.