Δανία-Φινλανδία 0-1:Πρώτο τρίποντο για τους ''πρωτάρηδες'' Φινλανδούς

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας Δανία και Φινλανδία αναμετρήθηκαν για τις ανάγκες της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Euro.Η αναμέτρηση επισκιάστηκε από το περιστατικό με τον Κρίστιαν Έρικσεν ο οποίος κατέρρευσε στο γήπεδο έχοντας χάσει τις αισθήσεις του.Έπειτα από περίπου μία ώρα με  κοινή απόφαση και των δύο ομάδων αποφασίστηκε η  συνέχιση του αγώνα.Με κεφαλιά του Πογιάνπαλο  οι Φιλανδοί βρήκαν το πρώτο τους γκολ και με αυτό την πρώτη του νίκη σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

6'Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Δανία με σουτ του Μπρέιτγουείτ  το οποίο κατέληξε άουτ

8΄'Σουτ του Πόουλσεν απομακρύνει ο Χραντέτσκι

Στο 19ο το σουτ του Έρικσεν μπλόκαρε ο Χραντέτσκι

Στο 26ο λεπτό το σουτ του Μπρέιτγουείτ βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Οι Φινλανδοί δεν δημιουργήσαν σημαντικές ευκαιρίες στο παιχνίδι στην προσπάθεια τους να παίξουν με αντεπίθεση ψάχνοντας πίσω από την πλάτη της Δανέζικης άμυνας τον Πουκι

Στο 43ο λεπτό ο Κρίστιαν Έρικσεν σε μία προσπάθεια να κάνει κοντρόλ πέφτει στο έδαφος και χάνει τις αισθήσεις του.Κατά την αποχώρηση του από το γήπεδο της ανέκτησε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Κοπεγχάγης για περαιτέρω εξετάσεις.Μετά την επανέναρξη του αγώνα δεν υπήρξαν ευκαιρίες για καμιά από τις δύο ομάδες και έτσι οι ποδοσφαιριστές οδηγήθηκαν σε μία πεντάλεπτη ανάπαυλα.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 59ο λεπτό αστοχεί ο Ντελαίνι και η μπάλα κατέληξε  άουτ.

Στο 60ο λεπτό μετά από σέντρα του Ουρόνεν  ο Πογιάνπαλο βρέθηκε μέσα στην άμυνα της Δανίας και με δυνατή κεφαλιά κέρδισε τον Σμάιχελ για το 0-1

Στο 78ο λεπτό ο Αραγιουρί ανέτρεψε τον Πόουλσεν,στην συνέχεια της φάσης ο Χιείμπιεργκ εκτέλεσε από την άσπρη βούλα όμως ο Χραντέτσκι μάντεψε σωστά και έκανε την επέμβαση στην αριστερή του γωνία.