ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης:"Αστεράτος" στην Τούμπα ο Αστέρας, έσπασε το αήττητο του ΠΑΟΚ!

Σε ένα παιχνίδι αδιάφορο βαθμολογικά στην Τούμπα, ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε την πρώτη του νίκη στα φετινά play-off  στην τελευταία αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος, σπάζοντας παράλληλα και το αήττητο που κρατούσε ο ΠΑΟΚ όλη την φετινή περίοδο.Ένα πολύ κακό παιχνίδι από άποψη θεάματος και δημιουργίας ο Αστέρας κατάφερε να πετύχει γκολ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκόμεζ και έπειτα έκλεισε τα καρέ του και κλείνοντας κάθε χώρο προς την εστία του.Ο ΠΑΟΚ από την μεριά ήταν πολύ κατώτερος των περιστάσεων με ελάχιστες ευκαιρίες και με ανούσια κατοχή σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και με μόλις μία πραγματική ευκαιρία μετά το 11'.Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα τερματίζοντας με κάθε επισημότητα στη 2η θέση αλλά να μην έχει τελειώσει τις υποχρεώσεις του για την φετινή περίοδο καθώς ακολουθεί ο τελικός κυπέλου απέναντι στον Ολυμπιακό.Ο Αστέρας από την μεριά του ολοκλήρωσε την φετινή χρονιά με νίκη και με μία γενικά καλή εικόνα καθ' όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος ως 6ος.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε νωχελικά για τις δύο ομάδες με κατοχή μοιρασμένη και χωρίς κάτι ιδιαίτερο.Στο 10' ο Περέιρα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά η μπάλα πέρασε και έφτασε στον Σβάαμπ έξω από την περιοχή, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε εύκολα.Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σβάαμπ έβγαλε με κάθετη πάσα τετ α τετ τον Τζόλη από τα αριστέρα, με τον νεαρό να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Τσιφτσή να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.Μέχρι και το 24' λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες, με τον Αστέρα να κρατάει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και να προσπαθεί να αναπτυχθεί από τις πτέρυγες.Στο 24' όμως ο Αλί Μπαμπά έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Γκόμεζ που έκανε το κοντρόλ και την προσποίηση στον Σβάαμπ και ο Αυστριακός τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει την άσπρη βούλα.Ο Γόμεζ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε σωστά και απόκρουσε όμως ένα λεπτό αργότερα με την βοήθεια του βαρ ο διαιτητής έδωσε επανάληψη στο πέναλτι, καθώς ο Πασχαλάκης δεν πατούσε στην γράμμη την στιγμή της εκτέλεσης και έτσι στο 26' ο Γκόμεζ ανέλαβε ξανά την εκτέλεση και παρότι ο Πασχαλάκης μάντεψε σωστά δεν μπόρεσε να επέμβει και έτσι ο Γκόμεζ έγραψε το 1-0 για τον Αστέρα.Από το γκολ και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει πιο ψηλά, με τον Αστέρα όμως να κρατάει μπάλα.Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και τον Αστέρα να περιορίζεται στο διαφυλάξει το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όπως και έγινε.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ χαμηλό ρυθμό με τον Αστέρα να προσανατολίζεται ξεκάθαρα σε πλάνο να κρατήσει το αποτέλεσμα και τον ΠΑΟΚ παρότι είχε την κατοχή δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Τσιφτσή.Για 25 λεπτά στο 2ο ημίχρονο δεν υπήρξε η παραμικρή φάση μέχρι το 65' ο Τζόλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο με την μπαάλ να περνάει άουτ.Στο 68' ο Τασούλης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε, με την μπάλα να πηγαίνει στο κέντρο της εστίας με δύναμη και τον Πασχαλάκη να προσπαθεί να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά να μην τα καταφέρνει και αυτή να βγαίνει κόρνερ για τον Αστέρα.Στο 89' ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ που το εκτέλεσε ο Νινούα, ο Ουάρντα μπήκε "σφήνα" στο πρώτο δοκάρι ανάμεσα στους αμυντικούς του Αστέρα, πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από την εστία του Αστέρα.Μέχρι το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ παρότι πίεζε δεν κατάφερε να δημιουργήσει και έτσι το παιχνίδι έληξε με τον Αστέρα να φεύγει νικητής.