Ολυμπιακός-Άρσεναλ 1-3: Υπέκυψε σε τραυματισμούς, κούραση και ανωτερότητα αντιπάλου

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Άρσεναλ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης για λογαριασμό της φάσης των 16 του Europa League. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με τελικό σκορ 1-3, κάνοντας το έργο των ερυθρόλευκων ακόμη πιο δύσκολο ενόψει του επαναληπτικού. Σκόρερ της αναμέτρησης οι Έντεγκαρντ, Γκάμπριελ και Ελνένι για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τον Ολυμπιακό είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ελ Αραμπί. Αξιοσημείωτο ότι οι ερυθρόλευκοι διέθεταν μονάχα ένα στόπερ στην αποστολή με τον Μπα να μην καταφέρνει να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις του. Βασικός στην θέση του ξεκίνησε ο Εμβιλά

1ο Ημίχρονο

Το πρώτο μέρος βρήκε τους Λονδρέζους να μπαίνουνε δυναμικά με το καλημέρα. Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους μεσοεπιθετικούς της Γουίλιαν, Σάκα και Έντεγκαρντ, κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα στον Ολυμπιακό. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 7ο λεπτό, όταν έπειτα από κοντινή κεφαλιά του Ομπάμεγιανγκ ο Σα αποκρούει την μπάλα και την στέλνει στο δοκάρι. Στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έριξαν το τέμπο του αντιπάλου, με την ομάδα του Μάρτινς να στέκεται θετικά στο τακτικό κομμάτι. Η Άρσεναλ δεν απειλούσε παρά μόνο με στημένα και οι γηπεδούχοι έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα βρέθηκαν εις διπλούν αγκαλιά με το να σκοράρουν έπειτα από δύο ολέθρια λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Πρώτα με τον Μπρούμα στο 21ο λεπτό με τον ίδιο να στέλνει την από κοντά την μπάλα στα χέρια του Λένο. Με τον χρόνο να κυλάει και φθάνοντας στο 34ο λεπτό η Άρσεναλ βρίσκει με ανέλπιστο τρόπο τον δρόμο προς τα δίχτυα. Με τον Έντεγκαρντ να σουτάρει με τρομερή δύναμη και τον Σα ανήμπορο να αντιδράσει, από μακρινή απόσταση γίνεται το 0-1. Λίγο αργότερα στο 40 έρχεται η δεύτερη τεράστια ευκαιρία για τους Πειραιώτες, έπειτα από τραγικό λάθος του Λουίζ που έβγαλε τον Μασούρα φάτσα με το τέρμα. Ο ίδιος αστόχησε τραγικά έξω σε σχεδόν ελεύθερη εστία. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ να μην μεταβάλλεται έπειτα από 46 λεπτά αγώνα. Με κίτρινη παρατηρήθηκαν οι Εμβιλά. Μπουχαλάκης και Γκάμπριελ.

2ο Ημίχρονο

Στο 2ο μέρος οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με φούρια και σε αυτό συνέβαλαν οι έξυπνες αλλαγές του Μάρτινς. Με τον Φορτούνη να δίνει λύσεις στην θέση του Βαλμπουενά, τον Ρατζέλοβιτς να δίνει τρεξίματα στην θέση του Μπρούμα και τον Χολέμπας να αντικαθιστά αναγκαστικά τον Ρέαμπτσιουκ. Παράλληλα ήρθε η τρίτη και φαρμακερή για τους Λονδρέζους, καθώς σε ακόμη ένα αμυντικό λάθος στο 58ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί έκλεψε απ' τον Σεμπάγιος την μπάλα και σημάδεψε σωστά κάνοντας το 1-1. Λίγο αργότερα έλλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας, την ώρα που εξ επαφής η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Άρσεναλ και κατέληξε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, έκλεισαν τον Ολυμπιακό στην περιοχή του και έκαναν το παιχνίδι τους.  Στο 79ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν, ο Γκάμπριελ σηκώθηκε στον αέρα ψηλότερα από τον Εμβιλά και με κεφαλιά έκανε το 1-2. Τα άσχημα μαντάτα ωστόσο για τους Πειραιώτες ήρθαν 6 λεπτά αργότερα, όταν ο Ελνένι σε ανύποπτο χρόνο σούταρε από μακρινή απόσταση, με τον Σα να βρίσκει εξ επαφής την μπάλα στέλνοντας την στο δοκάρι και μέσα. Η αναμέτρηση στο Φάληρο έληξε με σκορ 1-3 έπειτα από 95 λεπτά αναμέτρησης.

Τελικές: 6(2)-18(8)

Κατοχή: 41,2%-58,8%

Συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Παπασταθόπουλος, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Μπρούμα, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Λουίζ, Γκαμπριέλ, Τίρνι, Γουίλιαν, Παρτέι, Τσάκα, Έντεργκαρντ, Ομπαμεγιάνγκ, Σακά