Μοιρασιά στην Λεωφόρο,ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-1

Ισόπαλο αναδείχθηκε το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο.Αν και το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αρκετές φάσεις καθώς οι μονομαχίες κυριάρχησαν,στο δεύτερο οι δύο ομάδες αμφότερες πέτυχαν τέρμα  και απέκτησε έτσι αγωνιώδη ροή το υπόλοιπο της αναμέτρησης.Στο +3 διατήρησε την διαφορά της η Ένωση με τον Παναθηναϊκό.Ισοπαλία μετά από τρία χρόνια στο γήπεδο του Παναθηναϊκού.

A'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Παιχνίδι τακτικής από Χιμένεθ-Μπόλονι,αλληλοεξουδετέρωση στην μεσαία γραμμή

Η έναρξη του αγώνα βρήκε αμφότερες και τις δύο ομάδες  στην προσπάθεια εύρεσης και επιβολής του δικού τους ρυθμού στο παιχνίδι.Οι γηπεδούχοι  επιτιθόνταν κυρίως από τα δεξιά με Μολό και Εμπακοτό καθώς και στις πτέρυγες ενώ η Ένωση είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων αλλά έπαιζε κυρίως από την πλευρά του Γκαρσία.Βεβαία στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου υπήρχαν πολλές μονομαχίες κυρίως στην μεσαία γραμμή του αγώνα εκεί οπού η ΆΕΚ είχε  κερδίσει αρκετά κλεψίματα αλλά ο Παναθηναϊκός τις περισσότερες φορές έβγαινε στην αντεπίθεση χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά και οργανωμένα την άμυνα της ΑΕΚ.Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε από τον Παναθηναικό το σουτ όμως του Μολό κατέληξε στον Αθανασιάδη.Στο 19ο λεπτό μετά από σουτ του Σιμάνσκι ο Νεντετσεάρου δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-0 αντιπροσωπεύει την εικόνα της αναμέτρησης μέχρι στιγμής και αποδεικνύει ότι τόσο ο Χιμένεθ όσο και ο Μπόλονι  έχουν διαβάσει ο ένας τον άλλο στον τρόπο παιχνιδιού και τα πάντα θα κριθούν από τις λεπτομέρειες στο δεύτερο ημίχρονο.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Αλλαγή ρυθμού στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν οι δύο ομάδες .Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος μέχρι το 58ο λεπτό.Εκεί ο Μαουρίσιο εκτέλεσε, η μπάλα κατέληξε στον Βέλεθ  ο οποίος με τελείωμα που θύμιζε επιθετικό παίκτη νικά τον Αθανασιάδη και βάζει μπροστά τους γηπεδούχους σε κρίσιμο σημείο του αγώνα.Ο Μάνολο Χιμένεθ σε μία προσπάθεια να γίνει περισσότερο επιθετική η ΑΕΚ βγάζει τον Τάνκοβιτς βάζοντας τον Μαχαίρα στο 67'λεπτό.Στο 74ο λεπτό ισοφαρίζει η Ένωση. Ο Σιμάνσκι με ωραία σέντρα έδωσε στον Λιβάι ο οποίος έπειτα από  κόντρες μέσα στην άμυνα του Παναθηναϊκού το πλάσε του κατέληξε στο δοκάρι αρχικά και έπειτα στα δίχτυα του Διούδη.Βελτιωμένος  είναι ο ρυθμός του αγώνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο καθώς και οι δύο ομάδες θέλουν την νίκη.Μετά από καταπληκτική ενέργεια του Μάνταλου η προσπάθεια του Καρίμ να πασάρει στον Σιμάνσκι σταμάτησε από τον Διούδη.Στο 83ο λεπτό μετά από  ατομική ενέργεια του Μάνταλου ο οποίος πέρασε εντυπωσιακά τον Μόλο,το σουτ του κατέληξε άουτ από δύσκολη γωνία.Μετά από στημένη φάση  και εκτέλεση του Χατζηγιοβάνη ο Νιάς βρέθηκε αμαρκάριστος έκανε το σουτ όμως ο Αθανασιάδης μπλόκαρε την μπάλα πριν πέρασε αυτή από την τελική γραμμή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος(Βιγιαφάνεζ 85), Μαουρίσιο, Καμπετσής, Ενγκμπακοτό(Καρλίτος 78), Ιωαννίδης(Χατζηγιοβάνης 78).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς(Μαχαίρας 67), Ανσαριφάρντ(Χριστόπουλος 90)