Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-3 :Νίκη με φόντο τα αστέρια για τους κιτρινόμαυρους

Γεμάτο παιχνίδι ,στο άδειο ΟΑΚΑ το οποίο ίσως αποδειχθεί καθοριστικό για την μάχη της δεύτερης θέσης.
Παρόλο την έλλειψη στόχων των πρασίνων και την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκονται οι παίκτες τις ΑΕΚ, ο ΠΑΟ απέδειξε για άλλη μια φορά πως παλεύει κάθε παιχνίδι και πως μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος.Η ανάπαυλα βρήκε τον δικέφαλο μπροστά στο σκόρ με 1-2 σε ένα γενικά μοιρασμένο ημίχρονο.Το τέμπο του αγώνα έπεσε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ,αλλά σταδιακά ανέβαιναν και οι δύο ομάδες με αποκορύφωμα τις καθυστερήσεις του αγώνα όπου είδαμε πολύ καλές φάσεις και ένα γκόλ. Πλέον η ΑΕΚ πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό και έχει το βλέμμα της στραμμένο στον αγώνα που ακολουθεί στο ίδιο γήπεδο την Τετάρτη με τον ΠΑΟΚ και θα ξεκαθαρίσει όπως όλα δείχνουν ποιός θα πάρει το πολυπόθητο εισητήριο για το Τσάμπιονς Λίγκ

Αναλυτικότερα:
8': Σέντρα του Μάνταλου από την δεξιά πτέρυγα βρίσκει τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι στην μικρή περιοχή και ο Ουκρανός άνοιξε ξανά το σκορ όπως είχε κάνει και στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.
16':Απάντηση από τους πράσινους με παρόμοια φάση.Ο Κουρμπέλης πηδάει πιο ψηλά από τον Τσιγκρίνσκι στην σέντρα του Μπουζούκη και καταφέρνει να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάρκα.
31':Καλή φάση για τους πράσινους με τον Καμπετσή που δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Μπάρκα στο τετ-α-τετ με αποτέλεσμα να μην κερδίσει κάτι παραπάνω από ένα κόρνερ.
43':Μετά από πτώση του Παουλίνιο στην περιοχή στην οποία δεν δόθηκε κάτι ο Ολιβέιρα καταφέρνει χάρη στην ασφυκτική πίεση πάνω στο Κολοβέτσιο να κλέψει την μπάλα και να πλασάρει μόνος τον Διούδη για να βάλει την ομάδα του πάλι μπροστά στο σκορ.
45':Ωραίο σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής, περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Διούδη.
46':Διπλή αλλαγή  μέσα Σερπέζης και Περέα στη θέση των Καμπετσή και Αλεξανδρόπουλο.
57':Καλό σουτ από τον Μπουζούκη εκτός περιοχής η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από την εστία του Μπάρκα.
65':Μπαίνει ο Χατζηγιοβάννης στη θέση του Ανουάρ
75':Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για την ΑΕΚ με τον Αραούχο να παίρνει την θέση του Νέλσον Ολιβέιρα
77':Κόρνερ του Παναθηναϊκού εκτελείται με πάσα στο Χατζηγιοβάννη ο οποίος θα σουτάρει μόνος εκτός περιοχής κερδίζοντας άλλο ένα κόρνερ
80': Αντεπίθεση της ΑΕΚ με καλές προϋποθέσεις όμως το τελείωμα του Ζιμάνσκι δεν θα απειλήσει τον Διούδη
81':Αλλαγή τακτικής από την ΑΕΚ με τον Οικονόμου να μπαίνει στη θέση του Λιβάγια
91:Διπλή αλλαγή για ΑΕΚ με Βέρντε και Σαμπανάζοβιτς να μπαίνουν και Μάνταλο Σιμόες να αποχωρούν,ενώ από τον Παναθηναικο ο Κολοβός μπαίνει αντί του Μπουζούκη
92':Καλή ευκαιρία από τον Βέρντε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ
93':Πέναλτι για την ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Κουρμπέλη στον Αραούχο, εύστοχη η εκτέλεση από τον Ντάνι Βέρντε που κλεισώνει την νίκη κάνοντας το 1-3
95΄:Γρήγορη επίθεση του Παναθηναικου με τον Μπέκ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι μετά από αλλοίωση του σούτ