Από την κόλαση στον παράδεισο,Βοσνία - Ελλάδα 2-2

Σε ένα ανατρεπτικό φινάλε  όπως εξελίχθηκε
στα τελευταία λεπτά,Βοσνία και Ελλάδα  έμειναν στην ισοπαλία.Η Βοσνία βρήκε τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τον Βίστσα στο 9ο λεπτό και το δεύτερο ήρθε από στημένη φάση με το Μίραλεμ Πιάνιτς να πετυχαίνει το 2-0 πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά.Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μείωσε  με τον Φορτουνή στο 64ο λεπτό  από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε με το πρώτο τέρμα του Κολοβού στο 85ο λεπτό.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
Η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτική.Χωρίς πλάνο,πάθος και συγκέντρωση οι διεθνείς μας έπεσαν θύματα του επιθετικού παιχνιδιού της Βοσνίας με τον Πιάνιτς να κυριαρχεί στον χώρο της μεσαίας γραμμής και να είναι ο κύριος εκφραστής στην δημιουργία απειλητικών φάσεων προς την εστία του Βλαχοδήμου.Ο Άγγελος Αναστασιάδης προκειμένου να αλλάξει το μονότονο παιχνίδι της εθνικής έβαλε μέσα τον Μασούρα,σε μία προσπάθεια να κάνει απειλητικά τα άκρα.Στο 64ο λεπτό  ο Φορτούνης κέρδισε και  εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι μειώνοντας σε 2-1.Λίγα λεπτά αργότερα, ο Πιάνιτς αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω σκληρού μαρκαρίσματος στο Ζέκα.Με το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Αγγέλος Αναστασιάδης έβαλε τον Κολοβό για να παίξει επιθετικά  και να πετύχει την ισοφάριση κάτι που έγινε στο 85ο λεπτό μετά από ωραία κεφαλιά του Κολοβού μετά από σέντρα του Ζέκα.

ΒΟΣΝΙΑ (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Σέχιτς,Μπίσακσιτς, Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάσινατς, Τσίμιροτ (93’ Κρούνιτς), Μπέσιτς, Πιάνιτς, Ντούλγεβιτς (79’ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90’ Γκόγιακ), Βίσκα.

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (80’ Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (67’ Κολοβός), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46’ Mασούρας), Φορτούνης, Δώνης, Σάμαρης