Εύκολα, άνετα και ... 2-0 απέναντι στην Λαμία η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Λαμία, σ' έναν αγώνα με πάρα πολλές φάσεις και ωραίο θέαμα.Λίγος ο κόσμος για μία ακόμη φορά στο ΟΑΚΑ .

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Εκπληκτική ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο.Η πρώτη φάση ήρθε μόλις στο 4' με τον Μπακασέτα μετά από εκτέλεση κόρνερ δίνοντας πάσα και παίρνοντας την πίσω πλάσαρε με εσωτερικό φάλτσο από έξω δεξιά και η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πίτκα.Επόμενη φάση πάλι για την Ένωση, στο 5' με τον Μασούντ να παίρνει κεφαλιά αλλά ο πορτιέρο της Λαμίας να αποκρούει.Στο 28' ο κιτρινόμαυρος μονόλογος συνεχίζεται, ο Λιβάια παίρνει κεφαλιά ψαράκι , με τον Αναστασιάδη να μην τον έχει μαρκάρει σωστά αλλά και πάλι η κεφαλιά καταλήγει άουτ.Στο 40' γίνεται το 1-0 , ένα αποτέλεσμα της εξαιρετικής πραγματικά συνεργασίας της ομάδας της ΑΕΚ με τελικό αποδέκτη μετά από ασσίστ του Σιμόες , τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος ανενόχλητος σε κενή εστία πλάσσαρε και σκόραρε.Στο 44' ο Λιβάγια πιάνει ένα καταπληκτικό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με φάλτσο, όμως ο Πίτκας λέει όχι.Στο 45' πάλει ο Χριστοδουλόπουλος απειλεί με δυνατό σουτ μακριά από την εστία, η μπάλα λίγο πιο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Λαμίας.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Όπως αφήσαμε το πρώτο 45λεπτο, έτσι συνεχίστηκε και το δεύτερο.Οι κιτρινόμαυροι πίεζαν με την Λαμία να προσπαθεί , μάταια όμως, να βγει μπροστά και να βρει χώρους για να πετύχει το γκολ.Στο 46ο λεπτό ο Αναστασόπουλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της ΑΕΚ που ξεκίνησε από λάθος επιστροφή του Γκάλο, ο Τσιτώντας όμως τον νίκησε στο τετ-α-τετ.Στο 63' γίνεται το 2-0 από τον Λιβάια, όπου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πίτκα που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σε πρώτη φάση το δυνατό σουτ του Μπακασέτα.Στο 79' ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Καραγιάννη , σε κόρνερ διώχνει ο Τσιτώντας.89ο λεπτό και ο Μπακασέτας εξαπολύει έναν κεραυνό όμως η μπάλα ...άουτ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες (80΄ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Μπακασέτας, Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος (68΄ Κλωναρίδης), Λιβάγια (73΄ Γιακουμάκης).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Όμο, Αναστασόπουλος, Ορτέγκα (74΄ Λινάρδος), Ακόστα (57΄ Παντελίδης), Καραγιάννης, Τσούκαλος (62΄ Μπούτνικ).