Ο Αλόνσο "απογείωσε" τους Ισπανούς

Ο Φερνάντο Αλόνσο πήρε μια απίστευτη νίκη στη Βαλένθια και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Δεύτερος ο Κίμι Ράικονεν. Στο βάθρο μετά το 2006 ο Μίκαελ Σουμάχερ.

Σε μέρες δύσκολες για τον ισπανικό λαό ο Φερνάντο Αλόνσο, αυτός ο υπερήφανος Ισπανός από το Οβιεδο, γιόρτασε με τους συμπατριώτες του μια εκπληκτική και απρόσμενη νίκη στο Grand Prix της Ευρώπης, στο λιμάνι της Βαλένθια.
Ο Αλόνσο... πανηγύρισε τη νίκη σαν τον Χόρχε Λορένθο, βγαίνοντας από το μονοθέσιο του, εκκίνησε τον αγώνα από την 11η θέση και προηγείται πλέον στη βαθμολογία του πρωταθλήματος οδηγών.
 Το βάθρο... βάρυναν δέκα παγκόσμια πρωταθλήματα: Δεύτερος τερμάτισε ο Κίμι Ράικονεν με Lotus και τρίτος ο Μίκαελ Σουμάχερ με Mercedes.
Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο στη δεύτερη καριέρα του, γεύθηκε σαμπάνια για πρώτη φορά μετά το 2006.
Για πρώτη φορά ο αγώνας της Βαλένθια ήταν συγκλονιστικός και ίσως θα πρέπει να... ευχαριστήσουμε τον Ζαν-Έρικ Βερν της Toro Rosso που έπεσε πάνω στον Καμούι Κομπαγιάσι της Sauber. Η είσοδος του αυτοκινήτου ασφαλείας έκανε ξανά τον αγώνα ενδιαφέρον μετά τον 27ο γύροι.
Ο Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull) προηγούνταν με άνεση μέχρι εκείνο το σημείο. Οι μηχανικοί της McLaren τα θαλάσσωσαν πάλι στο δεύτερο pit-stop του Χάμιλτον και ο Βρετανός βρέθηκε στην έκτη θέση.
Όταν συνεχίστηκε ο αγώνας ο Αλόνσο έπιασε στον ύπνο τον Ρομαίν Γκροζάν (Lotus) και του πήρε τη δεύτερη θέση. Ο Ισπανός πέρασε πρώτος όταν στον 35ο γύρο ο Φέτελ έκανε στο πλάι και σταμάτησε με βλάβη στο ηλεκτρικό σύστημα της Red Bull (σ.σ. ο Κρίστιαν Χόρνερ δήλωσε πως υπήρξε πρόβλημα στη μπαταρία καυσίμου)! Οι περίπου 52.000 θεατές ξεσηκώθηκαν από τις θέσεις τους.
Ο Θεός των αγώνων προστάτευσε τον Αλόνσο που έχανε χρόνο με τα φθαρμένα ελαστικά της Pirelli, όταν ο Γκροζάν που είχε πλησιάσει, εγκατέλειψε με αντίστοιχο πρόβλημα με τον Φέτελ στον 41ο γύρο.
Πλέον ο Αλόνσο είχε στο κατόπι του τον Χάμιλτον και τον Ράικονεν. Στον 56ο γυρο ο τελευταίος πέρασε τον Χάμιλτον που προσπαθούσε να τερματίσει με φθαρμένα ελαστικά. Δεν πρόλαβε να δει αν θα τα κατάφερνε, αφού είχε επαφή με τον Μαλντονάντο την ώρα που ο Βενεζουελάνος προσπαθούσε να του πάρει το βάθρο.
Ο Χάμιλτον εγκατέλειψε και επωφελήθηκε ο Σουμάχερ για να περάσει τρίτος. Ο Γερμανός ξεκίνησε από την 12η θέση και τερμάτισε στο βάθρο. Υπομονή έδειξε και ο Μαρκ Γουέμπερ (Red Bull) που έσωσε ένα χαμένο αγώνα και από την 19η θέση στην εκκίνηση τερματισε ξανά τεταρτος και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Ακολούθησαν τέσσερις Mercedes με τον Νίκο Χούλκενμπεργκ της Force India, τον Νίκο Ρόσμπεργκ της Mercedes, τον Πολ Ντι Ρέστα της Force India και τον Τζένσον Μπάτον της McLaren.
Έτσι λοιπόν στη Βαλένθια διακόπηκε το σερί των επτά διαφορετικών νικητών. Ο Αλόνσο πήρε τη δεύτερη νίκη του φέτος και το καραβάνι της Φόρμουλα 1, μεταφέρεται βόρεια για το Grand Prix του Σίλβερστοουν σε δύο εβδομάδες.