Δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο

ΑΝΑΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 78-62
Γράφει ο Γιώργος Γιάννος

Για άλλο ένα ματς εκτός έδρας ο Παναθηναικός ήταν κακός και γνώρισε την ήττα από την Ανατολού Εφές και έπεσαν στο 4-3,ενώ αντίθετα οι Τούρκοι πήγαν το ρεκόρ τους στο 5-2.Η πολύ κακή άμυνα στην ρακέτα και η έλλειψη στο περιφερειακό σουτ δεν επέτρεψε στους πράσινους να διεκδικήσουν το ματς.Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά (19 πόντους,5 ριμπάουντ,2 ασσίστ και 4 κοψίματα),καλυψέ το κενό του Σέιν Λάρκιν που απουσίαζε λόγω τραυματισμού στο γόνατο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε το παιχνίδι άσχημα,τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα της Εφές και στην ικανότητα της να σκοράρει από την ρακέτα αλλά και απ την περιφέρεια,έμεινε πίσω στο σκορ για 8 πόντους (12-3).Ο Λοτζέσκι με δικούς του πόντους κράτησε τους πράσινους στην πρώτη περιόδο,η οποία έκλεισε με την Εφές να προηγείται (19-11).Ο Παναθηναικός κατάφερε να μειώσει με ένα τρίποντο του Τόμας (21-16),ωστόσο οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικοί στη επίθεση και με ένα 11-2 επιμέρους σκορ ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-18).Ένα γκολ φάουλ του Τόμας και ένα του Παππά έριξε την διαφορά και πάλι στους 8 (32-24) αλλά ο Μπομπουά απάντησε με 5 δικούς του πόντους και ο Σιμόν με ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στου 16 (40-24),για να λήξει τελικά το ημίχρονο με την Εφές να προηγείται (44-28).Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναικός εμφανίστηκε πιο σοβαρός και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να βγάζει τρομερή ενέργεια στο παρκέ και με 7 πόντους του μείωσε την διαφορά στους 12 (50-38) και να ρίξει την διαφορά στους 10 (54-44) αλλά με ένα κάρφωμα του Μίτσιτς έκλεισε η τρίτη περίοδο (60-46).Ο Παπαπέτρου με ένα τρίποντο μείωσε στους 11 (60-49) αλλά ο Παναθηναικός συνέχισε να έχει προβλήματα στην επίθεση και με το σκορ στο (62-51) και με τους πράσινους να αστοχούν σε ένα τρίποντο και ο Ντάνστον να βάζει ένα δίποντο στον αιφνιδιασμό (64-51).Ο Παναθηναικός δεν βρήκε λύση σε άλλο ένα κακό παιχνίδι εκτός έδρας και έφτασε στην ήττα με 16 πόντους (78-62).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 44-28, 60-46, 78-62
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κοψίματα), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 3 (1), Μορμάν 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Άντερσον, Ντάνστον 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Σιμόν 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ (0/4 σουτ), Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 3, Γκιστ 10 (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 11 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολή, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μήτογλου