Άφησε προσδοκίες ο ΑΡΗΣ!

Ολοκληρωτική εμφάνιση από τον ΑΡΗ του πρώτου 45λεπτου, πάτησε περιοχή, έβγαλες φάσεις  δεν κατάφερε να σκοράρει όμως. Οι αλλαγές και η κούραση χάλασαν τον ρυθμό που είχε βρει ο ΑΡΗΣ με συνέπεια στο Β' ημίχρονο να μην υπάρχει μεγάλη φάση.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΑΡΗΣ μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και μετά το πρώτο 10λεπτο πάτησε γκάζι.
Στο 20' ο Ματέο Γκαρσία είχε την πρώτη καλή φάση τους ματς, με τον Βανχάμελ να λέει "όχι".
Ένα σουτ του Ντιγκινί στο 28' πέρασε κόρνερ.
Διπλή ευκαιρία του ΑΡΗ στο 39΄με τον Ντιγκινί ,αρχικά,και τον Γκαρσία έπειτα να μην μπορούν να νικήσουν τον Βανχάμελ.
Λίγο πριν την ολοκλήρωση των 45 λεπτών αγώνα, ήταν η σειρά του Δεληζήση να απειλήσει με τον πορτιέρε της Μπίρσοτ να λέει πάλι όχι.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο μέρος ο Πάκο Ερέρα προχώρησε σταδιακά σε 10 αλλαγές που είχαν ως συνέπεια την έλλειψη μεγάλης φάσης.

Από την άλλη, η Μπίρσοτ ανέβασε την απόδοση της και είχε την ευκαιρία να "κλέψει" το ματς αλλά το σουτ του Τισουντάλι στο 79' σταμάτησε στο δοκάρι.

Εν τέλει, ο ΑΡΗΣ κατέκτησε την νίκη στα πέναλντι με 4-1, με τον Πάκο Ερέρα να έχει σίγουρα λόγους να χαμογελάει.

Άρης (Ερέρα): Καντιμοίρης (46’ Κουέστα), Τζανακάκης, Σόουζα (46’ Βέλεθ), Δεληζήσης (60’ Μπαγκαλιάνης), Ντιγκινί (46’ Μιλούνοβιτς), Ιντζόγλου (60’ Σταμπουλίδης), Ναζλίδης (46’ Διαμαντόπουλος), Κολάσο (60’ Μπακούτσης), Γκαρσία (46’ Παυλίδης), Ματίγια (46’ Μπάσα), Βαλεριάνος (46’ Μενέντεθ).

Μπίρσοτ (Βρέβεν): Βανάμελ, Πριτσένκο, Ντομ, Φαν Χάιφτ, Γκρισέ (83’ Ντε Γιόνγκχε), Ζουά (46’ Χόφερ), Μαές (Βανκάμπ), Βανζέιρ (86’ Εμπομπό), Μπουντρέν, Τισουνταλί, Κασμί (46’ Μπρονιό)