Βίρτους Μπολόνια-Μπασκόνια 91-95: Ο "καυτός" Χάουαρντ έστειλε τους Ισπανούς στην 8η θέση και τα play-in της διοργάνωσης!

Με τον Μάρκους Χάουαρντ να βάζεις τη μπάλα στο "πλεκτό" όπως και όποτε ήθελε (34π.), η Μπασκόνια έφυγε με το "διπλό" από την Ιταλία και την έδρα της Βίρτους για να κατακτήσει την 8η θέση στη κανονική διάρκεια και να βρεθεί αντιμέτωπη με την Μακάμπι σε μονό αγώνα για την 7η θέση που οδηγεί στα playoffs της Ευρωλίγκας και πάνω στον Παναθηναϊκό!

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε απόλυτη ισορροπία -όπως αναμενόταν- εξελίχθηκε το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (11-10, 5') και τον Χάκετ να είναι ο πρώτος σκόρερ (5π.) του αγώνα μέχρι τώρα. Το δεκάλεπτο βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με την ελάχιστη τιμή (23-22, 10') με τους Μπελινέλι (9π.) και Χάουαρντ (8π.) να έχουν πάρει μπρος.

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ματς να βρίσκεται σε απόλυτη ισορροπία (38-38, 15') μετά από τρίποντο του Μάρκους Χάουαρντ (13π.). Οι 4 σερί πόντοι του Αμπάς έδωσαν στους γηπεδούχους ένα ισχνό προβάδισμα (42-38, 16') με τον Πολονάρα να στέλνει την ομάδα του στο +7 (45-38). Η άμυνα της Βίρτους δυνάμωσε (3κλεψ.) και με ηγέτη τον Χάκετ (10π., 5ασ.) οι Ιταλοί "έκλεισαν" το ημίχρονο στο +9 (53-44, 20') μετά από γκολ-φάουλ του Μονέκε.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το επιθετικό κρεσέντο του Μάρκους Χάουαρντ (20π.) συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο κρατώντας την Μπασκόνια κοντά στο σκορ (57-50, 23'), με την Βίρτους ωστόσο να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα (64-57, 25'). Η τριπλέτα Μπελινέλι (14π.), Λούντμπεργκ (13π.) και Χάκετ (10π., 4ριμπ., 6ασ.) ηγούνταν των Ιταλών, την ώρα που Χάουαρντ (21π.) και Μαρίνκοβιτς (13π.) έκαναν το ίδιο για τους φιλοξενούμενους. Σερί 7-0 για την Μπασκόνια και το ματς στον πόντο (66-65, 27'), με τους Ισπανούς να παίρνουν το προβάδισμα και να "κλείνουν" το δεκάλεπτο στο +1 (74-75, 30'), αν και βρέθηκαν μέχρι και το +4 (70-75). Η Μπασκόνια "κυριάρχησε" στα ριμπάουντ στο τρίτο δεκάλεπτο (4-10) με αποτέλεσμα να φέρει "τούμπα" το ματς.

Με τον Χάουαρντ να φτάνει τους 26 πόντους στο ματς η Μπασκόνια βρέθηκε μπροστά στο σκορ (79-82) πέντε λεπτά πριν την λήξη. Ο Αμερικανός έμοιαζε για ακόμα ένα βράδυ ασταμάτητος και σκοράροντας 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 85-90, 2:30 λεπτά περίπου πριν την λήξη. Ο Μίκι με 1/2 ώρες έφερε την Βίρτους στο -1 (91-92, 40'), 17" πριν το τέλος. Η Μπασκόνια αποδείχτηκε ψύχραιμη ΠΑΟ τη γραμμή των βολών και "δραπέτευσε" από την Ιταλία με το "διπλό" (91-95) για να κατακτήσει αυτή την 8η θέση στην κανονική διάρκεια και να έχει δύο ευκαιρίες ώστε να βρεθεί στα playoffs της Ευρωλίγκας!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 53-44, 74-75, 91-95

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ, Λούντμπεργκ 18 (2/6 τρίποντα), Μπελινέλι 15 (1/4 τρίποντα), Παγιόλα 3, Ντομπριτς 3, Σενγκέλια 8 (4 ριμπάουντ), Χάκετ 11 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίκι 10 (4/5 δίποντα), Πολονάρα 8, Ζίζιτς 4, Ντάνστον 4, Αμπάς 7

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 34 (5/13 τρίποντα), Ραϊέστε, Κιόζα 2, Σεντεκέρσκις 4 (4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 17 (2/5 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 16 (4 ριμπάουντ), Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος, Κότσαρ 4 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 6 (9 ριμπάουντ), Θίοντορ, Μονέκε 12 (3 ριμπάουντ)