Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 77-71: Με υπογραφή Σλούκα το πλεονέκτημα στο ΟΑΚΑ

Σε ένα πολύ ωραίο ντέρμπι στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 77-71 τον Ολυμπιακό και κλείδωσε ουσιαστικά το πλεονέκτημα έδρας για τα play-offs της Α1.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, που με μεγάλο τρίποντο και δύο εύστοχες βολές υπέγραψε το τελικό σκορ και την επικράτηση του Παναθηναϊκού.

Ο αγώνας

Σε ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ούτε ο Παναθηναϊκός, ούτε ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια έως και το 20-16. Τότε, ένα τρίποντο του Γκριγκόνις έδωσε διαφορά επτά πόντων στον Παναθηναϊκό με 23-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε ακόμα καλύτερα και με τους Ερνανγκόμεθ και Μήτογλου σε σπουδαίο βράδυ, προηγήθηκε ακόμα και με double σκορ, 34-17. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αντίδραση και έδειξαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, καταφέρνοντας να ψαλιδίσουν την διαφορά στο -5, με το πρώτο μέρος να λήγει στο 38-33.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι παίκτες του τριφυλλιού διεύρυναν ξανά το προβάδισμά τους στις παρυφές των δέκα πόντων (42-33 και 45-36). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τις λύσεις και έπειτα από τρίποντο του Κέιναν, μείωσαν στον πόντο, 47-46. Ο Εργκίν Αταμάν πήρε timeout για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Μετά από αυτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ μετά από πολλή ώρα – τελευταίο προβάδισμα 15-16 – με 47-48 και 49-50. Στη συνέχεια, ένα σερί 4-0 του Παναθηναϊκού έδωσε προβάδισμα στους πράσινους με 53-50, ενώ ο Γκος, με εύστοχο τρίποντο, ισοφάρισε άμεσα σε 53-53. Ύστερα και μετά από μερικές καλές άμυνες, το τριφύλλι έκανε σερί 6-0 και με καλάθι του Παπαπέτρου, προηγήθηκε με 59-53. Εντούτοις, ο τελευταίος λόγος για την τρίτη περίοδο ανήκε στον Γκος, που με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ του δεκαλέπτου στο 59-55.

Η τελευταία περίοδος ήταν απολαυστική. Ο Γκος συνέχισε να σκοράρει και με 3/4 βολές έφερε εκ νέου το παιχνίδι στην ισορροπία, 59-59, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Πίτερς με μία βολή. Έπειτα, οι Ναν και Μήτογλου ευστόχησαν από μακριά για τον Παναθηναϊκό και διαμόρφωσαν το 68-63, ενώ στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός έκανε γρήγορο 5-0 σερί και με τους Γκος και Λαρεντζάκη να σκοράρουν, ισοφάρισε σε 68-68. Κατόπιν και για λίγη ώρα, τα πράγματα… πάγωσαν. Ειδικότερα, υπήρξε πρόβλημα με το χρονόμετρο του γηπέδου και επομένως για περίπου 6-7 λεπτά δεν παίχτηκε μπάσκετ. Μετά την διακοπή, παρόλο που οι πράσινοι πήραν τα ηνία στο σκορ με 72-68, οι παίκτες του Ολυμπιακού μείωσαν γρήγορα σε απόσταση αναπνοής, 72-71. Στο σημείο αυτό όμως, μίλησε ο Κώστας Σλούκας. Αρχικά, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού σκόραρε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο πάνω στην άμυνα του Παπανικολάου και έκανε το 75-71. Αμέσως μετά, οι ερυθρόλευκοι αστόχησαν στην δική τους επίθεση και στο τέλος, πάλι ο Σλούκας, με 2/2 βολές υπέγραψε το τελικό σκορ, 77-71.

MVP του ματς ήταν ο Χουάντσο με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. 17 πόντους σκόραρε ο Ναν, 15 ο Μήτογλου, ενώ ο Σλούκας πρόσθεσε 10 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Για τον Ολυμπιακό, ο Γκος έβαλε 18 πόντους, 15 ο Κέιναν, ενώ στους 10 πόντους σταμάτησε ο Φαλ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71