Προμετέι-Άρης 95-67: Άδοξο "αντίο" από την Ευρώπη για τον Άρη!

Δεν τα κατάφεραν οι κιτρινόμαυροι κόντρα στην σαφώς ανώτερη Προμετέι και "αποχαιρέτησαν" την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι και περήφανοι για την μέχρι τώρα πορεία τους. Αγκάντα (16π., 4ασ.), Κλαβέλ (16π.), Τκατσένκο (16π.), Μαρτς (15π., 4ριμπ., 7ασ.) και Μπάλβιν (12π., 9ριμπ., 4ασ.) έκαναν όλη τη δουλειά για τους Ουκρανούς, οι οποίοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και δεν άφησαν περιθώρια στον Άρη. Εκπληκτικός αλλά και απελπιστικά μόνος ο Ρόνι Χάρελ (20π., 7ριμπ.) για τους κιτρινόμαυρους, με τον Τολιόπουλο να σκοράρει 15π. και να έχει και 5ασ., με τους περισσότερους πόντους του να προκύπτουν στην τελευταία περίοδο και με τον αγώνα να έχει κριθεί.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Κλαβέλ, Μαρτς, Αγκάντα, Τκατσένκο και Οντιάσε οι πρώτοι "5" για την ομάδα της Ουκρανίας. Τολιόπουλος, Μποχωρίδης, Χάρελ, Μπλούμπεργκς και Μπάνκστον οι επιλογές του Γιάννη Καστρίτη. Οι τυπικά γηπεδούχοι (το ματς γίνεται σε ουδέτερη έδρα λόγω του πολέμου στην Ουκρανία) μπήκαν πολύ δυνατά από την αρχή του αγώνα με σκοπό να πιέσουν τα "ατού" του Άρη και να κυριαρχήσουν στο παρκέ. Έτσι και έγινε, με τον Αγκάντα με τρίποντο να κάνει το 6-0 (2') και λίγο αργότερα με γκολ-φάουλ να γράφει το 10-2 για την ομάδα του. Ο Άρης με μπροστάρη τον εκπληκτικό στο πρώτο ημίχρονο Ρόνι Χάρελ κατάφερε και μείωσε σε 12-10 με την Προμετέι να "απαντά" και σε εκείνο το σημείο με σερί 7-0 να στέλνει την διαφορά στο +9 μετά από pull up σουτ του Κλαβέλ (7'). Οι δύο βολές του ιδού παίκτη έδωσαν την πρώτη διψήφια διαφορά στους Ουκρανούς (23-13, 8') με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεφαι στο 28-17 με τρίποντο του Κλαβέλ. Πολύ κακή η άμυνα του Αυτοκράτορα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Προμετέι να βρίσκει ρυθμό και να "χτυπά" στον αιφνιδιασμό.

Η παρουσία του Μπάλβιν στη ρακέτα προβλημάτισε τους κιτρινόμαυρους σε άμυνα και επίθεση, με τον Τσέχο σέντερ να κατεβάζει ριμπάουντ αλλά και να τελειώνει φάσεις. Τρίποντο του Μαρτς και 34-18 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι "οικοδόμησαν" μια διαφορά ασφαλείας σε αυτό το σημείο του αγώνα. Ο Άρης μείωσε με τρίποντο του Σανόγκο (36-23, 12'), με το κάρφωμα του Μπάνκστον λίγο αργότερα να κρατά την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (40-27, 16'). Από εκεί και ύστερα, οι Ουκρανοί βελτίωσαν την άμυνα τους και τρέχοντας ένα σερί 8-0 με δύο τρίποντα του Τζιάν Κλαβέλ έφτασαν την διαφορά πάνω από το +20 (48-27, 18'), με τις τρεις βολές του Κουβανού γκαρντ να συντηρούν την διαφορά (51-30, 19'). Ο Άρης, το μόνο που κατάφερε στο τελευταίο λεπτό ήταν να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 20 (51-32, 20') μετά από κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό του Ρόνι Χάρελ. Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι είχαν κακές αποφάσεις στην επίθεση και στην άμυνά τους άφησαν τα γκαρντ της Προμετέι να βρουν ρυθμό από την περιφέρεια.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το καλάθι του Μπάλβιν μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 55-34 (21'), με τις βολές του Τκατσένκο να "γράφουν" το 57-34 υπέρ των Ουκρανών. Το δεύτερο τρίποντο του Σανόγκο στο ματς μείωσε στο -20 (57-37, 22'), με την Προμετέι να δείχνει να μην ανησυχεί, καθώς η ευστοχία της από την περιφέρεια την έφερε στο 61-41 στο 24ο λεπτό του αγώνα. Ο Τολιόπουλος είχε διαρκώς έναν και δύο παίκτες της Προμετέι πάνω του, οι ψηλοί του Άρη δεν προβλημάτιζαν τον Μπάλβιν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, με τον Αρη να δυσκολεύεται να βρει σκορ ώστε να μειώσει κάπως την διαφορά. Νέο καλάθι του Μαρτς με ανάποδο λέι απ και 67-44, με τον Σταρκ να μειώνει με σουτ από τα 5.5 μέτρα (67-46, 28') και τον Μποχωρίδη να κάνει το 67-48 στον αιφνιδιασμό. Καλάθι και φάουλ του Οντιάσε και 72-48 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άφησαν περιθώριο στον Άρη ούτε στην τρίτη περίοδο να μπει ξανά στο ματς. Η διαφορά έφτασε στις "παρυφές" των 30 πόντων με νέο καλάθι του Οντιάσε (74-48, 30'), με τον Κατσίβελη απλώς να μειώνει με την λήξη της τρίτης περιόδου (74-50, 30').

Νέο τρίποντο από τον Μαρτς και +27 (77-50) στις αρχές της τέταρτης περιόδου για τους Ουκρανούς, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 80-50, με τρίποντο σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό. Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και στη συνέχεια του αγώνα (87-58 στο 36'), με τον Τολιόπουλο να φτάνει τους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και τον Χάρελ με λέι απ να κάνει το 89-63. Ωραία προσωπική ενέργεια του Τολιόπουλου για το 89-65, με τον Τκατσένκο με 2/2 βολές να κάνει το 91-65. Το παιχνίδι είχε κριθεί προ πολλού με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. 2/2 βολές του Μπλούμπεργκς για το 93-67, με τον Λουκασόφ να κάνει το 95-67 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.