Ολυμπιακός - Λαύριο 84-63: Στο ρελαντί o Ολυμπιακός και τώρα... Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 84-63 το Λαύριο και πλέον επικεντρώνεται απόλυτα στο ερχόμενο ντέρμπι αιωνίων με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Πέμπτη (14/3) στο ΣΕΦ.

Στα του παιχνιδιού, Ολυμπιακός και Λαύριο άργησαν να βρουν τα πατήματά τους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ μέχρι και το 12-11. Από εκεί και έπειτα όμως, οι γηπεδούχοι, με 8-0 σερί, ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +9, 20-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 22-15.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, το Λαύριο ψαλίδισε ακόμα πιο πολύ την διαφορά, με τρίποντο του Χόρχλερ (22-18), λίγο πριν ο Τζάκσον μειώσει σε απόσταση διπόντου, 23-21. Ο Πίτερς είχε την απάντηση και με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 26-21. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν ορεξάτη και με σερί 6-0 προηγήθηκε με 26-27. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν άμεσα και με επιμέρους σκορ 8-2 πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ, 34-29. Εντούτοις, το Λαύριο συνέχισε να προβάλει αντίσταση. Πιο συγκεκριμένα, με νέο τρίποντο από τον Ζάρα, ισοφάρισε σε 37-37 στο 18ο λεπτό, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-42, με buzzer beater τρίποντο του Κάνααν.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε απόλυτα στους Πειραιώτες. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πολύ καλοί στην άμυνα και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και με τους Φαλ, Πίτερς και Παπανικολάου να σκοράρουν, διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +18, 70-52, στο τέλος της περιόδου.

Στο διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτο δεκάλεπτο, ο Έλληνας τεχνικός του Ολυμπιακού άνοιξε το rotation και χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους παίκτες, ενώ το ίδιο έκανε και ο προπονητής του Λαυρίου, με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί.

Για τους νικητές, 20 πόντους έβαλε ο Πίτερς, 19 πρόσθεσε ο Παπανικολάου, ενώ στους 13 πόντους σταμάτησε ο Κάνααν. Για το Λαύριο, μοναδικός διψήφιος ήταν ο Θόρντον με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-42, 70-52, 84-63