Προμηθέας Πάτρας - Μούρθια 79-78: ΜΥ-ΘΙ-ΚΟΣ Προμηθέας αγκαλιά με την πρόκριση στους "8"

Τεράστια νίκη για τον Προμηθέα που υπέταξε την Μούρθια με 79-78 στην Πάτρα και πλησιάζει στην πρόκριση στους προημιτελικούς του Basketball Champions League.

Ο αγώνας

Ιδιαίτερα νευρικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση. Με την αστοχία να κυριαρχεί, είναι χαρακτηριστικό ότι στο έβδομο λεπτό το σκορ ήταν μόλις 9-6 για τον Προμηθέα. Έκτοτε, η Μούρθια έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-8 και πήρε προβάδισμα με 11-14. Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη επιθετικά στο διάστημα αυτό, οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και έκαναν το 11-16, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 13-16, έπειτα από δύο βολές του Κάουαν.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, είχαμε αντιστροφή σκηνικού. Προμηθέας και Μούρθια ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους. Αρχικά και με το ξεκίνημα της περιόδου, οι Ισπανοί προηγήθηκαν ξανά με πέντε πόντους, 13-18. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο διατηρούσε το προβάδισμα, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Κούρουκς έκανε το 24-29, με αυτό το +5 να αποτελεί την μεγαλύτερη διαφορά της Μούρθια στο παιχνίδι. Στη συνέχεια, ο Προμηθέας βασιζόμενους στους Κάουαν, Χέιλ και Ετσενίκε, επέστρεψε στο ματς και πήγε τελικά προηγούμενος στα αποδυτήρια με 39-36.

Με τον Χέιλ να είναι... καυτός, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά τους στο ξεκίνημα της επανάληψης, 46-38, ενώ λίγο μετά, με τρίποντο του Τζόουνς, το σκορ έγινε 53-45. Ωστόσο, η Μούρθια δεν άφησε την ομάδα της Πάτρας να ξεφύγει περισσότερο και περιόρισε την διαφορά στο μισό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-55).

Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική. Με την έναρξή της, ο Χρυσικόπουλος έκανε το 61-55, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +6 για τον Προμηθέα. Η Μούρθια είχε για ακόμα μία φορά την απάντηση και με 2-10 επιμέρους σκορ, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, 63-65. Ο Ρείνολντς σκόραρε με τρίποντο και διαμόρφωσε το 66-65, ενώ ο Ντιάν με προσωπικό 4-0 σερί, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 66-69. Ο Κάουαν ισοφάρισε σε 69-69, όμως ο Κοπέιν σκόραρε για τρεις και έκανε το 69-72. Στο σημείο εκείνο, ο Κάουαν έδειξε να το... παίρνει προσωπικά. Με δύο σερί τρίποντα, διαμόρφωσε το 75-72, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Κούρουκς με 1/2 βολές έκανε το 75-73, ενώ ο Σλίβα, με εύστοχο σουτ τριών πόντων, διαμόρφωσε το 75-76 για την ομάδα του. Ο Ρέινολντς έκανε το 77-76, με τον ηγέτη της Μούρθια, τον Ένις, να βάζει το πρώτο σουτ του εντός πεδιάς στο παιχνίδι, κάνοντας με την σειρά του το 77-78. Στις επόμενες επιθέσεις, Κάουαν και Ένις ήταν αμφότεροι άστοχοι για τις δύο ομάδες. Το σουτ του Χέιλ δεν είχε την ίδια μοίρα με των προηγουμένων, ο Κούρουκς αστόχησε την τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται έτσι στο 79-78.

Για τους νικητές, ο Κάουαν σκόραρε 22 πόντους, ο Ετσενίκε 17 και ο Χέιλ 14. Από πλευράς Μούρθια, ο Σλίβα έβαλε 19 πόντους, ενώ ο Κούρουκς σταμάτησε στους 15. Μόλις τρεις πόντους σκόραρε ο ηγέτης της Μούρθια, Ντίλαν Ένις.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 39-36, 59-55, 79-78