Φενερμπαχτσέ-Μπασκόνια 111-96: "Καταιγισμός" τριπόντων και εκπληκτική τέταρτη περίοδος της έδωσαν την νίκη!

Κάνοντας τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενερμπαχτσέ πήρε ακόμα μια νίκη επικρατώντας της Μπασκόνια με 111-96, σε ένα ματς με εκπληκτικό ρυθμό και και πολλές κατοχές που οδήγησαν σε υψηλό σ
κορ. Χέιζ-Ντέιβις (19π.), Μπιμπέροβιτς (15π.), Σέστινα (14π.) και Καλάθης (10π., 12ασ.) ξεχώρισαν από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τους Μαρίνκοβιτς (18π.), Ντίεθ (15π.) και Μονέκε (14π.) να παλεύουν από τους Ισπανούς.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερο ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 16-11 (4'), με την Μπασκόνια να το μειώνει γρήγορα και να τελειώνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ μετά από καλάθι του Κόντι Μίλερ ΜακΙντάιρ (32-34, 10').

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν μέχρι και με 7 πόντους (47-40, 13') με καλάθι του Παπαγιάννη, με τον Ρογκαβόπουλο να βγαίνει μπροστά και με δύο τρίποντα να δίνει το προβάδισμα στην Μπασκόνια (47-48). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το ημίχρονο, με το καλάθι του Τζόρνταν Θίοντορ να μειώνει στο πόντο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 55-44 υπέρ της Φενερμπαχτσέ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στη τρίτη περίοδο και με τον Μίλερ ΜακΙντάιρ να έχει σε αυτό το διάστημα 3 ασίστ και τον Μονέκε να αξιοποιεί τις ασίστ του Αμερικανού (με Βουλγαρικό διαβατήριο) πέρασαν μπροστά στο σκορ με +6 (57-63, 22'). Ο Μπιμπέροβιτς με τρίποντο από τη γωνία μείωσε (60-63, 24') και με τον ίδιο τρόπο έβαλε μπροστά την ομάδα του μετά από ώρα (66-65, 25'). Χέιζ-Ντέιβις για τρεις και 69-65, με τον Μπιμπέροβιτς να σκοράρει ακόμα ένα τρίποντο για το 72-68. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, με το σκορ να είναι 78-75 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Φενερμπαχτσέ με δύο τρίποντα, το πρώτο έμμεσο του Γκούντουριτς, πήρε "κεφάλι" 6 πόντων (84-78), με τον Νικ Καλάθη να σκοράρει για δύο και να στέλνει τη διαφορά στο συν 8 (86-78, με 8 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Η γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και, με αρκετούς πόντους έξω από τα 6.75 έχτισαν μία διαφορά ασφαλείας. Το καλάθι του Σανλί έδωσε διψήφια διαφορά στην ομάδα της Τουρκίας (90-80), με τον Σέστινα να αυξάνει κι άλλο τη διαφορά στο +11 (93-82). Ο Θίοντορ με προσωπικό σερί 4-0 μείωση κι άλλο (93-86), με τον Μονέκε να βάζει ξανά στο ματς την Μπασκόνια με σουτ τριών πόντων (93-89, 35'). Σερί 6-0 τις Φενερμπαχτσέ για το 99-89, με τους Μότελϊ και Καλάθη να κρατούν τη διαφορά σταθερά διψήφια (100-89 και 102-91). Θίοντορ και Χέιζ-Ντέιβις "αντάλλαξαν" τρίποντα (107-94), με τον Γκούντουριτς να σφραγίζει την υπόθεση-νίκη με ένα καλάθι 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (107-94, 38'). Ο Μότλεϊ με καλάθι και φάουλ έκανε το 109-94, με τον Μονέκε να να απαντάει με 2/2 βολές και τον Μπιμπέροβιτς να γράφει το 111-96, που ήταν και το τελικό σκορ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-34, 55-54, 78-78, 111-96

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 11 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλμπεκιν 1 (0/5 τρίποντα), Σανλί 8, Παπαγιάννης 6, Χέιζ-Ντέιβις 19 (4/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 17 (5/6 τρίποντα), Νουά 7 (4 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 13 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 4, Καλάθης 11 (12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάνταρ, Σεστίνα 14 (4/6 τρίποντα)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 4, Ραϊέστε, Τσιόζα, Σεντεκέρσκις 9 (1/3 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 18 (2/4 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάρ 8 (4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντίεθ 15 (5/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 6 (2/3 τρίποντα), Κότσαρ 2, Κοστέλο 9 (4 ριμπάουντ), Θίοντορ 11 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές), Μονέκε 14 (2/4 τρίποντα)