Αρμάνι Μιλάνο - Ρεάλ Μαδρίτης 81-76: Τα χρειάστηκε, αλλά υπέταξε την πρωταθλήτρια Ευρωπής

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 81-76 την Ρεάλ Μαδρίτης στο Mediolanum Forum, έπειτα από μία μάχη για γερά νεύρα.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο μέρος και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, αφού δέχθηκε μόλις 28 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, πήγε με σκορ ασφαλείας στην ανάπαυλα, 48-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, όπως ήταν το αναμενόμενο, η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Αρχικά, στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσους Ματέο περιόρισε τη διαφορά και εν συνεχεία, στην τέταρτη περίοδο και πιο συγκεκριμένα, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, με μια εύστοχη βολή του Γιαμπουσέλε, οι Μαδριλένοι μείωσαν στο καλάθι, 71-69. Ωστόσο και παρά το γεγονός ότι λίγο μετά ο Μούσα μείωσε δις στο -3, 76-73 και 79-76, οι άστοχες εκτελέσεις των πρωταθλητών Ευρώπης δεν τους έδωσαν την δυνατότητα να νικήσουν. Τέλος, ο Σιλντς ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 81-76, έπειτα από 2/2 βολές.

Για τους νικητές, οι Σιλντς και Μίροτιτς έκαναν την διαφορά, σκοράροντας 27 και 23 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα, για την Ρεάλ στους 12 πόντους σταμάτησε ο Μούσα, ενώ 11 σκόραρε ο Χεζόνια.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-29, 66-54, 81-76