Επιστροφή στις νίκες,ΠΑΟΚ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-0

Ο ΠΑΟΚ με πειστική εμφάνιση κατάφερε να κερδίσει με 4-0 τον ΠΑΣ και σε συνδιασμό με την ισοπαλία στο Αθηναϊκό ντέρμπι ισοβαθμεί στην κορυφή με τον Παναθηναϊκό  στους 41 βαθμούς.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ  έκανε διπλή ευκαιρία με τον Κουλιεράκη  και τον Τζίμα αλλά ο Κλέιμαν κράτησε ανέπαφη την εστία του.Στο 29ο λεπτό μετά από στημένη φάση του Μουργκ η μπάλα έφτασε στον Ντεσπότοβ ο Κλέιμαν απέκρουσε όμως ο Μπάμπα  από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ.Τελευταία φάση πριν την λήξη του ημιχρόνου ήταν η ευκαιρία του Λέο για τους φιλοξενούμενους ο οποίος όμως σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων στην μοναδική κλασική ευκαιρία του ΠΑΣ.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο στο 47ο λεπτό  ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα  εξασφαλίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη.Ο Μουργκ ξανά από εκτέλεση φάουλ βρήκε μετά από απομάκρυνση της άμυνας του ΠΑΣ ο Μέιτε δοκίμασε ένα σουτ και κατέληξε πάνω από τον Κλέιμαν και στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.Στο 53ο λεπτό μέσα σε διάστημα έξι λεπτών πέτυχε και τρίτο γκολ.Ο Σάστρε είχε χώρο και πραγματοποίησε την σέντρα και με κεφαλιά ο Τζίμας έκανε το 3-0.Ειναι φανερό ότι οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να μην αφήσουν περιθώρια στον ΠΑΣ.Στο 66ο λεπτό ξανά από επικίνδυνη  σέντρα του Σάστρε η μπάλα κόντραρε πάνω  στον Ριένστρα και κατέληξε στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 4-0.Ο Μπράντον Τόμας έχασε τετ α τετ απέναντι στον Κλέιμαν και είχε και δοκάρι στο 87ο λεπτό.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε(79'Λυρατζης), Κεντζόρια, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ(73'Μάρκος Αντόνιο), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ(68'Ζίβκοβιτς), Μουργκ(67'Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τζίμας(67'Τόμας).

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Κιάκος, Μπακαδήμας(71'Λιάσος), Καραχάλιος(72'Έφορντ), Ριένστρα, Τζίνο, Λεό(62'Ροσέρο), Κόντε(62'Μπάλαν).