"Πράσινο" το θρίλερ στο ΟΑΚΑ!

Σε ένα ματς με επεισοδιακό φινάλε, o Παναθηναϊκός απέφυγε την "γκέλα" απέναντι στους μαχητικούς κιτρινόμαυρους, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον νεοαποκτηθέντα, Κέντρικ Ναν.

Το τελικό 86-85 συνοψίζει τη δραματική εξέλιξη της αναμέτρησης με διαδοχικες εναλλαγές στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο, η κατάσταση ήταν διαφορετική με τους γηπεδούχους να παίρνουν διψήφιο προβάδισμα.

Ωστόσο, το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Εργκίν Άταμαν και εκπληκτικό για εκείνη του Πλάθα, με το 15-29 να τα λέει όλα!

Στο φινάλε, πάντως, μίλησαν οι προσωπικότητες με τον Κέντρικ Ναν των 18 πόντων να είναι ο πολυτιμότερος του "Τριφυλλιού" πετυχαίνοντας τα πρώτα του τρίποντα με την πράσινη φανέλα και τον αρχηγό, Κώστα Σλούκα να παίρνει σωστές αποφάσεις.

Για την ΑΕΚ, εξαιρετικοί ήταν οι Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε, ενώ μοιραίος φυσικά ο Ραντλ, ο οποίος αστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο σχεδόν με την εκπνοή του ματς!