Θρίαμβος για την Αργεντινή σε συγκλονιστικό φινάλε

Μετά από ένα φοβερό φινάλε εναλλαγής συναισθημάτων και από τις δύο ομάδες η Αργεντινή και ο Μέσσι κατάφερε να  κερδίσει την Γαλλία στην διαδικασία των πέναλτι και να πανηγυρίσει το τρίτο Παγκόσμιο Κύπελλο της.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Αργεντινή μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο  πιέζοντας ψηλά στους χώρους την Γαλλία.Απο την άλλη η Γαλλία εμφανίστηκε νωχελική χωρίς έλλειψη και ιδέες στην μεσαία και ένα πλάνο το οποίο όσο περνούσε η ώρα φάνταζε εκτροχιασμένο.Στο 23ο λεπτό ο Ουσμάν Ντεμπελέ σύμφωνα με τον διαιτητή ανέτρεψε τον Ντι Μαρία σε μια επαφή η οποία ήταν αρκετή για να υποδείξει ο διαιτητής την άσπρη βούλα.Ο Μέσσι ευστόχησε και έκανε το 1-0.Οι Γάλλοι δεν είχαν απάντηση στην πίεση της Αργεντινής.Σε ένα κλέψιμο της Αργεντινής ο ΜακΑλιστερ έδωσε στον Ντιμαρια ο οποίος με ένα εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 2-0 και έδωσε προβάδισμα ισχύος.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο μέρος  με την Αργεντινή να μην πρεσάρει πλέον όσο στο πρώτο ημίχρονο.Στο 71ο λεπτό ο Ντεσαμπ έριξε όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές του προκειμένου να ξαναμπεί η Γαλλία στο παιχνίδι.Στο 82ο λεπτό ο Κόλο Μουανί ανατράπηκε και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμπαπέ ο οποίος ευστόχησε εύκολα  για το 2-1.Στην αμέσως επόμενη φάση μετά από μία εξαιρετική ενέργεια των Γάλλων ο Εμπαπέ με ένα εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 2-2.Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης  με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στο φινάλε της παράτασης οι Αργεντινοί παραλίγο να σκοράρουν.Ο Λαουτάρο Μαρτίνες σε πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει δύο φορές  σε δύο διαδοχικές στιγμές για την Αργεντινή.Σε μια πίεση της Αργεντινής μετά από εναλλαγή πάσεων ο Μέσσι πλάσαρε και η μπάλα πέρασε  την γραμμή πριν τον διώξιμο των αμυντικών της Γαλλίας με αποτέλεσμα να γίνει το 3-2.Σε μια σέντρα του Εμπαπέ ο Μοντριέλ άπλωσε το χέρι του με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει την άσπρη βούλα.Ο Εμπαπέ ευστοχεί ολοκληρώνοντας το χατ τρικ.Σε μία τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Κόλο Μουανί σε ένα τετ α τετ πλάσαρε όμως ο Μαρτίνεζ ήταν σωστά τοποθετημένος και απομάκρυνε με το πόδι.

ΠΕΝΑΛΤΙ

Ο Εμπαπέ στο πρώτο πέναλτι ευστόχησε.Ο Μέσσι πήρε την σκυτάλη και ευστόχησε για το 1-1.Ο Κομάν δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα και ο Μαρτίνεζ απομάκρυνε την μπάλα.Ο Ντιμπάλα ευστόχησε στο κέντρο και έδωσε προβάδισμα στην Αργεντινή.Ο Τσουαμενί δεν βρήκε την εστία και η μπάλα κατέληξε άουτ.Ο Παρέδες παρά την απόκρουση του Λιορίς η μπάλα κατέληξε στην εστία.Ο Κόλο Μουανί με δύναμη στο κέντρο μείωσε.Ο Μουντιέλ επέλεξε την αριστερή γωνία ο Λιορίς πήγε στην αντίθετη και έτσι η Αργεντινή στέφτηκε πρωταθλήτρια κόσμου.