Μπλόκο και μοιρασιά στην Τρίπολη,Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1

Σε ένα παιχνίδι με πολλές μονομαχίες και πολύ ένταση η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στο αιώνιο ντέρμπι και έφυγε με απώλεια δύο βαθμών από το γήπεδο του Αστέρα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση προσπάθησε να βρει τα πατήματα της ωστόσο ήταν λιγότερο αποτελεσματική από όσο μας έχει συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια.Λιγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Γκαρσία  έχασε μοναδικό τετ α τετ για το 1-0 όμως ο Παπαδόπουλος έσωσε την εστία του και στην συνέχεια της φάσης ο Πινέδα έστειλε την μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρότα ενώ είχε την επιλογή του Λιβάι επέλεξε το σουτ το οποίο ήταν αρκετά άστοχο και κατέληξε εκτός.Στο 52ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι με τον Άμραμπατ να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα.Στο 58ο λεπτό μετά από πάσα μέσα στην περιοχή της Ένωσης ο Κρέσπι με ένα μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη ενώ προηγουμένως η μπάλα είχε κοντράρει στον Γιώργο Τζαβέλλα.Η Ένωση παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε προσπάθησε να βρει λύσεις και να φτάσει ξανά σε ένα τέρμα που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ.Στο 63ο λεπτό μετά από μια φάση διαρκείας ο Άμραμπατ  έστειλε την μπάλα στη εστία και πάνω στον Παπαδόπουλο ο οποίος έδιωξε πριν μπει η μπάλα στην εστία.Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με την Ένωση να διατηρείται στο -6 και τον Αστέρα να ψάχνει ακόμα την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα καθώς μετρά 7 ισοπαλίες και 3 ήττες.