Για 19η φορά Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός, Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-0

Ένα παιχνίδι με  μεγάλη διακοπή κατά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από την άσπρη βούλα.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εναντίον του ΠΑΟΚ και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2022.

Χωρίς μεγάλες στιγμές στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και έδειχνε να ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι.Στο 32ο λεπτό το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Βιερίνια ήταν η αιτία για να καταλογιστεί πέναλτι εις βάρος του ΠΑΟΚ.Ο Αιτόρ ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ.Ωστοσο στους πανηγυρισμούς ο παίκτης τραυματίστηκε από ένα ερχόμενο κομμάτι τσιμέντου που κατέληξε  στον αγωνιστικό χώρο.Ο Λαόθ άμεσα διέκοψε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.Στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε ο ΠΑΟΚ με την καλή ευκαιρία του Άκπομ.Έκλεισε νωρίς τις αλλαγές του ο Λουτσέσκου ο ΠΑΟΚ προς το τέλος της αναμέτρησης ήταν απειλιτικος έχοντας και μια μεγάλη ευκαιρία με  το σουτ  του Μιτριτσα και την κεφαλιά του Σβαμπ όμως η μπάλα απομακρύνθηκε από την περιοχή του Παναθηναϊκού.Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει την κατάκτηση του τροπαίου μετά από οχτώ χρόνια.