Προμηθέας Πατρών-Παναθηναϊκός 68-85: Σοβαρεύτηκε και το... καθάρισε!

Κάνοντας "σοβαρή" εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός "έκαμψε" την αντίσταση του μαχητικού για τρία δεκάλεπτα Προμηθέα και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ντέρμπι το παιχνίδι για 30 λεπτά, με τον Προμηθέα να "αδειάζει" στη συνέχεια από ενέργεια και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη και μάλιστα με διαφορά (68-85) με καλύτερους παίκτες τους Έβανς (14π., 11ρ.) και Νέντοβιτς (17π., αλλά με 2/11 τρίποντα).

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

Με τους Γκάντι, Ρέι, Σίμπσον και τους Αγραβάνη και Χαντ στην φροντ λάιν ξεκίνησε το ματς η ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε τους Γιόβιτς, Νέντοβιτς, Σαντ Ρος, Οκάρο Ουάιτ και Παπαγιάννη για να ξεκινήσουν το παιχνίδι.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυναμικό ξεκίνημα του Προμηθέα στο ματς και με ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνά του προηγήθηκε με 11-5 (4'). Το Τριφύλλι ωστόσο μετά το τάιμ άουτ με ένα σερί 6-0 και με "πρωτεργάτη" τον Οκάρο Ουάιτ ισοφάρισε γρήγορα σε 11-11 (6'). Ο Προμηθέας αντέδρασε με τον ίδιο τρόπο και με 8-0 ομαδικό σερί έφτασε στο +8 με το κάρφωμα του Χαντ στον αιφνιδιασμό (8'). Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και με τον Παναθηναϊκό να δέχεται καλάθι με κάθε τρόπο ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 27-13 παίρνοντας πόντους από τον Κέντρικ Ρέι.

Όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με κάποιες συνεργασίες των ψηλών, πριν το καλάθι του Χαντ στείλει την διαφορά στο +11 ξανά (31-20 στο 13'). Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έσφιξε την άμυνά του και με τον Έβανς να σκοράρει επιθετικά μείωσε στους 7 (33-26 στο 16'). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν αρκετά άστοχος στις πρώτες του προσπάθειες, ωστόσο στη συνέχεια "πήρε το όπλο του" κάνοντας το 35-26 σε 35-36 μέσα 1 λεπτό. Ημίχρονο στα "Δύο Αοράκια" με τον Προμηθέα να προηγείται με 39-38 (20').

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σοβαρός εμφανίστηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 39-43, πριν ο Προμηθέας σκοράρει το πρώτο του τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρέι (42-43 στο 23'). Έχοντας σε φοβερή μέρα τον Έβανς ο οποίος ήταν καταλυτικός σε άμυνα και επίθεση, οι Πράσινοι έφθασαν στο +6 δύο φορές (44-50 στο 26' και 46-52 στο 27'). Στο τέλος της περιόδου η διαφορά έφθασε την μέγιστη τιμή της υπέρ του Παναθηναϊκού, μετά τις δύο εύστοχες βολές του Οκάρο Ουάιτ (50-58 στο 30').

Στην τέταρτη περίοδο το Τριφύλλι ανέβαζε την διαφορά σταδιακά χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, με τον Προμηθέα να έμοιαζε χωρίς ενέργεια (λόγω και της αποχής των τελευταίων ημερών λόγω του κορονοϊού που "χτύπησε" τους Πατρινούς), ενώ το ματς είχε πάρει το δρόμο του. Η διαφορά έφθασε στην μέγιστη τιμή της στο 40' με δύο τρίποντα του Μαντζούκα που μπήκε στα τελευταία λεπτά (66-85), πριν ο Ρέι με ένα σουτ από την κορυφή "γράψει" το τελικό 68-85. Αγχωτική (όσον αφορά τα τρία δεκάλεπτα) νίκη για τον Παναθηναϊκό και πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, που περιμένει να δει ποιος εκ των Ολυμπιακού ή ΑΕΚ θα είναι ο αντίπαλός του.