Λαμία - Παναθηναϊκός (1-3): Πήραν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη με καλό δεύτερο ημίχρονο οι "Πράσινοι"

Η Λαμία υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό για τα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη απέναντι στην Λαμία με σκορ 1-3 αφού έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ιδανικά για την ομάδα της Φθιώτιδας που έκανε το 1-0. Το δεύτερο μέρος ήταν του Παναθηναϊκού αφού πέτυχε και τα 3 του γκολ και κατάφερε να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

1ο ημίχρονο:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή στα πρώτα λεπτά ψάχνοντας τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας. Στο 18' υπήρξε αναγκαστική αλλαγή για την Λαμία αφού είχαμε τον τραυματισμό του Τζανδάρη και ο Τιρόν πήρε την θέση του. Κι άλλη αναγκαστική αλλαγή είχαμε στο παιχνίδι στο 28' αυτή την φορά για τους "Πράσινους" αφού ο Καρλίτος αντιμετώπιζε πρόβλημα στον δικέφαλο και ο Μακέντα πήρε την θέση του. Το παιχνίδι ήταν πολύ ήπιο με τις δύο ομάδες να μην έχουν μέχρι το 35' κάποια κλασική ευκαιρία με τους δύο γκολκίπερ να ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε. Κι όμως οι Λαμιώτες πέτυχαν το γκολ αφού Ο Μανούσος έκανε τη σέντρα, με τον Αραμπούλι να σκοράρει με το κεφάλι στο 35'.

2ο ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος ξεκινησε με μεγάλη ευκαιρία για τους "Πράσινους" αλλά ο Μακέντα δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 56' γκολ για τον Παναθηναϊκό, σκόρερ ο Λούντκβιστ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Ο Παναθηναϊκός είχε το μομεντουμ και στο 61' έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Βιτάλ καθυστέρησε και κόπηκε. Ο Παλάσιος πήρε την θέση του Χατζηγιοβάνη στο 64' ενώ 70΄ μέσα ο Τσούκαλος, έξω ο Αραμπούλι. Αλλη μια αναγκαστική αλλαγή για τους "Πράσινους" αφού ο Λούντβιστ γύρισε το πόδι του. 73΄ Μέσα ο Σκόνδρας , έξω ο Μπεχαράνο. Στο 77΄ έξω ο Λούντκβιστ, μέσα ο Αϊτόρ και έξω ο Βιτάλ και μέσα ο Μουαρίσιο. Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό στο 84' ο Μακέντα ευστόχησε και έκανε το 1-2. Κι άλλο γκολ για τους "πράσινους" με τον Μαουρίσιο και 1-3 στο 86'

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λαμία: Γκαραβέλης Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Αραμπούλι, Μανούσος

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Κώτσιρας, Σάρλια, Πέρεθ, Βιτάλ, Λούντκβιστ, Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες, Καρλίτος