Βόλος-Αστέρας Τρίπολης:Ανάκαμψη για τον Βόλο και έπιασε κορυφή!

Βόλος και Αστέρας Τρίπολης άνοιξαν την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Βόλο να έρχεται από την βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό με 5-1 στην Λεωφόρο και να θέλει να ανακάμψει, ενώ ο Αστέρας έψαχνε την 1η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, αλλά να έχει την προϊστορία υπέρ του καθώς σε 5 παιχνίδια με τον Βόλο μετρούσε 2 ισοπαλίες και 3 νίκες.

Ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις και έντονο ρυθμό κατά διαστήματα βρήκε τον Βόλο να προηγηθεί κόντρα στην ροή του αγώνα και να σφραγίσει ουσιαστικά την νίκη του στο 80ο λεπτό με τον Φερράρι και να ξορκίσει τον "κακό του δαίμονα", Αστέρα, καθώς δεν είχε καταφέρει να νικήσει σε κανένα από τα προηγούμενα παιχνίδια των δύο ομάδων.Ο Αστέρας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 85' αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του νίκη, σε ένα πρωτάθλημα που έχει ξεκινήσει με τους χειρότερους οιωνούς καθώς σήμερα η ομάδα του Αστέρα πέτυχε το 1ο της γκολ στο πρωτάθλημα.

Α' ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστέρα να ελέγχει την κυκλοφορία και να πιέζει ψηλά τους παίκτες του Βόλου όποτε έπαιρναν μπάλα, και κάπως έτσι στο 10' ο Αστέρας κλέβει μπάλα και Σίτο μπαίνει από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και βγάζει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Ρεγκίς, αυτός σούταρε αλλά ο Κότνικ βρίσκεται σε σωστή θέση και αποκρούει σε κόρνερ.13ο λεπτό και ο Σίτο ξανά με την μπάλα στην κορυφή της περιοχής, σηκώνει την μπάλα για τον Μπαράλες, οποίος προσπαθεί με το κεφάλι να σκοράρει αλλά ο Κότνικ και πάλι λέει "όχι" και απομακρύνει.Στο 16' ο Βόλος βγαίνει για πρώτη φορά μπροστά με αξιώσεις με τον Φερράρι από τα αριστερά, που βγάζει την σέντρα χωρίς να μπορεί να βρει συμπαίκτη του, όμως ο Παπαδόπουλος κάνει λάθος εκτίμηση και χάνει την μπάλα, ο Ρεγκατέν που παρακολουθεί την φάση κλέβει και ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα του Αστέρα με τον διαιτητή Παπαπέτρου να υποδεικνύει την άσπρη βούλα κόντρα στην ροή του αγώνα.Στο 18' ο Φαν Βέερτ αναλαμβάνει την εκτέλεση, αφήνοντας "άγαλμα" τον Παπαδόπουλο και κάνοντας το 1-0 για τον Βόλο!

Από εκείνο το σημείο και ο Αστέρας έδειχνε σαστισμένος και έψαχνε να βρει ξανά τα πατήματά του, ενώ ο Βόλος πήρε τον έλεγχο της κυκλοφορίας και πατούσε καλύτερα στο γήπεδο χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά τον Παπαδόπουλο και μόνη αξιόλογη στιγμή ένα φάουλ από τον Άλβαρεζ για τον Αστέρα που πέρασε άουτ.Στο 37' όμως ο Γκρίλο προσπάθησε να αποφύγει τον Καρμόνα κοντά στην περιοχή του Βόλου,έχασε την μπάλα και ο Καρμόνα μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Κότνικ να λέει και πάλι "όχι".Στο 42' ο Σίτο και πάλι μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα, ο Φερράρι δεν έκανε καθόλου καλή επαφή, μπάλα κατέληξε στον Βαγιέντε , ο οποίος σήκωσε για τον Μουνάφο που κοντρόλαρε, όμως στο σουτ που επιχείρησε έπεσαν πάνω του οι Φερράρι με Γκρίλο και την μπάλα να καταλήγει "αναίμακτα" στον Κότνικ που μάζεψε και τελείωσε την φάση.Κάπως έτσι χωρίς κάτι άλλο τελείωσε το 1ο ημίχρονο με τον Βόλο να προηγείται με 1-0 χωρίς σε πέναλτι του Φαν Βέερτ.

Β' ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τον Βόλο, καθώς ο τερματοφύλακας ο Κότνικ έπαθε θλάση και δεν μπορούσε να συνεχίσει με τον Μπόρις Κλέιμαν να περνά στην θέση του στο 46ο λέπτο.53ο λεπτό, ο Βαγιέντε θα βγάλει μία σέντρα στην περιοχή για τον Μπαράλες που πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Κλέιμαν μπλοκάρει σταθερά.Στο 56' ο Φαν Βέερτ βγήκε μπροστά και σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Παπαδόπουλο όμως σε ετοιμότητα να απομακρύνει.Στο 59' ο Βόλος κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτελέστηκε στο δεύτερο δοκάρι, Ρομέρο και Άλβαρεζ μονομάχησαν για την μπάλα αυτή έφτασε στον Γκρίλο που έκανε το γύρισμα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, όμως ο Παπαπέτρου έδειξε οφσάιντ, και έπειτα από διαβούλευση με το VAR κράτησε την απόφαση του για οφσάιντ στον Γκρίλο, σε μια φάση όμως πολύ δύσκολή και να φαίνεται πως η μπάλα καταλήγει στον Γκρίλο από τον Άλβαρεζ του Αστέρα.Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση από κει και πέρα το παιχνίδι με τον Αστέρα να έχει κατοχή, να κερδίζει κα κάποιά στημένα σε καλά σημεία μέσα στο γήπεδο αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κλέιμαν. Ο Βόλος από την άλλη αμυνότανε σωστά και προσθαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.Κάπως έτσι στο 79' ο Σοάρες που έχει περάσει ως αλλαγή, έκλεψε την μπάλα κοντά στην περιοχή του Αστέρα και έβγαλε στα αριστερά για τον Ρεγκατέν, που έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι για τον επερχόμενο Φερράρι, που πλάσαρε με την μία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου κάνοντας το 2-0!

Στο 83' ο Σόνι έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή με πολύ δύναμη και φάλτσο, αλλά ο Κλέιμαν έστω και δύσκολα απομάκρυνε.Στο 85' ο Αστέρας βγήκε μπροστά από τα αριστερά, έγινε μια σέντρα, με την μπάλα να καταλήγει στον Σόνι που έκανε το κοντρόλ και πέφτοντας πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, κάνοντας το 2-1 και βάζοντας ξανά τον Αστέρα για τα τελευταία λεπτά του αγώνα!

Στο 88' ο Βόλος κέρδισε φάουλ μακριά από την μεγάλη περιοχή του Αστέρα με τον Ρεγκατέν να το εκτελεί στην καρδιά της περιοχής, ο Παπαδόπουλος κάνει την κίνηση να βγει όμως ο Ροσέρο τον προλαβαίνει και στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 3-1.Στο 95' ο Τερεζίου έπειτα από φάουλ υπέρ του Βόλου μπήκε στην περιοχή και σούταρε ο Παπαδόπουλος όμως απομάκρυνε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού καθώς λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου σφύριξε την λήξη του αγώνα με τον Βόλο να κερδίζει για πρώτη φορά τον Αστέρα.