Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ:Φιέστα με νίκη για τους "ερυθρόλευκους"!

Με νίκη θα κάνει την φιέστα του ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ με γκολ του Μασούρα στο 31'.Σε ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό στο 1ο ημίχρονου αλλά με χαμηλό στο 2ο, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερός μέσα στο γήπεδο και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον ΠΑΟΚ καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε τους 87 βαθμούς στην φιέστα του και τον ΠΑΟΚ να παραμένει στους 64 αλλά να κλειδώνει την δεύτερη θέση καθώς Άρης και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 στο Κλ.Βικελίδης.

Το 1ο ημίχρονο ξεκίνησε αρκετά δυναμικά για τις δύο ομάδες με δυνατές μονομαχίες από νωρίς και στο 4' λεπτό ο Τζόλης βγήκε από τα αριστερά, έβγαλε την μπαλιά στον επερχόμενο Κρέμτσικ που ήταν μόνος μέσα στην περιοχή, αλλά ήταν λίγο πιο δυνατή από ότι θα ήθελε ο Πολωνός, παρόλαυτα  πρόλαβε και σούταρε με τον Σα να επεμβαίνει αρχικά, την μπάλα να καταλήγει στον Ουάρντα, του οποίου το σουτ όμως έφυγε άουτ.Στο 11' ο Ρέμααμπτσιουκ βγήκε από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα, με την μπάλα να καταλήγει στον Ελ Αραμπί που σούταρε με την μία αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ.19' λεπτό και ο ΠΑΟΚ βγαίνει μπροστά με τον Μπάμπα από τα αριστερά , να βγάζει την σέντρα κοντά στην μικρή περιοχή του Σα, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού βγαίνει αλλά ο Τζόλης τον προλαβαίνει με προβολή στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα.Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο των κινήσεων στο παιχνίδι και στο 22 έπειτα από σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά η άμυνα του ΠΑΟΚ αρχικά απομάκρυνε με την μπάλα να καταλήγει στον Καμαρά  έξω από την περιοχή, αυτός κοντρόλαρε με το στήθος και σούταρε στην δεξιά γωνία του Πασχαλακή, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.Στο 32ο λεπτό ο Ελ Αραμπί θα πάρει την μπάλα στο χώρο του κέντρου και θα βγάλει ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας για τον Μασούρα, ο οποίος από πλάγια θέση δεξιά έξω από την περιοχή , αυτός σούταρε και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία της εστίας του ΠΑΟΚ κάνοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.Στο 35' ο Ελ Αραμπί σούταρε έξω από την περιοχή με τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα και στο 44' ο Ανδρούτσος σούταρε και έστειλε την μπάλα  στο δοκάρι του Πασχαλάκη για την τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία και στο 51 ο Ρέαμπτσιουκ να σεντράρει ξανά από τα αριστερά, Μασούρας να παίρνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Πασχαλάκη σε μια δύσκολη επέμβαση πέφτοντας στην δεξιά του γωνία.Στο 60' ο Μιχάι έκανε λάθος με τον Ολυμπιακό να κλέβει και τον Ελ Αραμπί να δίνει στον Μπρούμα, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή προσποιείται βρίσκει χώρο και σουτάρει στέλνοντας την μπάλα όμως άουτ.71' λεπτό και ο Ελ Αραμπί ανοίγεται από τα αριστερά που παίρνει μπάλα και γυρίζει μέσα στην περιοχή για τον Φορτούνη που θα σουτάρει με την μία, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ.Ο ρυθμός σρο δεύτερο ημίχρονο έπεσε με τον Ολυμπιακό να περιορίζεται στην κατοχή της μπάλας και να μην απειλή και τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να κερδίσει εύκολα την κατοχή.Στο 85' ο Φορτούνης έκανεμια ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, σούταρε, αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε και και μάζεψε έυκολα στην αριστερή του γωνία.Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα σουτ από μακριά το οποίος όμως έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Ολυμπιακός:Σα,Σεμέδο,Μβιλά,Παπασταθόπουλος( 7' Καμαρά), Ρέαμπτσιουκ, Χολέμπας,Ανδρούτσος,Μπουχαλάκης,Μπρούμα( 67' Βαλμπουενά),Ελ Αραμπί (77' Χασάν), Μασούρας(67' Φορτούνης)

ΠΑΟΚ:Παχαλάκης,Βαρέλα,Ροντρίγκο Σοάρες, Μιχαηλίδης(76' Κρέσπο), Μπάμπα, Τσιγγάρας, Ντάγκλας Αουγκούστο,Λ΄θραντζης( 46' Μιχάι ),Τζόλης (76' Κωνσταντέλιας), Ουάρντα( 60' Ζίβκοβιτς), Κρέμτσικ( 60' Σβιντέρσκι)