Μία νίκη μακριά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Γκιώνης

Μία νίκη μακριά βρίσκεται ο Παναγιώτης Γκιώνης από την πέμπτη συνεχόμενη παρουσία του σε Ολυμπιακούς Αγώνες.Ο Έλληνας πρωταθλητής του πίνγκ-πόνγκ προκρίθηκε στον τελικό του ταμπλό 3 του Παγκόσμιου Προολυμπιακού Τουρνουά της Ντόχα και με νίκη  αύριο το πρωί(16/3 10:40) απέναντι στον πολιτιγραφημένο Σλοβάκο Βάνγκ Γιάνγκ ετοιμάζει βαλίτσες για Τόκιο.

Στον ημιτελικό ο Γκιώνης επικράτησε του Ρώσου Κιρίλ Σκάτσκόφ σε ένα απίστευτο παιχνίδι με διάρκεια 65 λεπτά και τον Γκιώνη να βγαίνει νικητής με 4-3 σετ(5-11,11-6,11-9,18-20,11-7,5-11,11-8).

Ακόμα και σε περίπτωση ήττας αύριο για τον Γκιώνη στο ταμπλό 3,θα έχει ακόμα μία ευκαιρία για να προκριθεί, καθώς θα μπορεί να διεκδικήσει το τελευταίο εισιτήριο της διοργάνωσης μέσω του ταμπλό 2.