ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης: Σπουδαία απόδραση από το Γεντι Κουλέ

Με το 2ο μενού της 11ης αγωνιστικής να ανοίγει στην Κρήτη ο ΟΦΗ αντιμετώπισε τον Απόλλων Σμύρνης και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποδράσουν από το Γεντί Κουλέ με μια σπουδαία εμφάνιση.

Α΄ ημίχρονο: Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα του Απόλλων Σμύρνης που μετά από κερδισμένο κόρνερ, ο Τσιλούλης παίρνει την κεφαλιά και με προβολή ο Φατιόν έκανε το 0-1 μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά την επίτευξη του γκολ ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που κράτησε την μπάλα και προσπάθησε να επιτεθεί χωρίς όμως να καταφέρει κάτι το ουσιώδες. Με την σειρά του ο Απόλλων προσπάθησε να αμυνθεί και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη στιγμή που απείλησε σημαντικά ο ΟΦΗ ήταν στο 26' μετά από πάσα του Σαρδινέρο στον Γρίβα με τον τελευταίο να σουτάρει αμέσως, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλων απέκρουσε σταθερά. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πατά στην περιοχή και στο 37΄πραγματοποιεί ακόμη μια ευκαιρία. Μετά από πολλές κόντρες στην περιοχή η μπάλα θα καταλήξει στον Γρίβα που από πλεονεκτική θέση δεν μπορεί να σκοράρει. Στο 41΄μια καλή στιγμή ήρθε για τον Απόλλων με αντεπίθεση στον ανοιχτό χώρο, αλλά ο Χουχούμης αστόχησε χωρίς να ενοχλήσει τον Σωτηρίου. Τέλος πρώτου ημιχρόνου ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης: 0-1

Το συμπέρασμα του πρώτου ημιχρόνου είναι πως ο Απόλλων στέκεται εξαιρετικά αμυντικά και αφού κατάφερε να προηγηθεί έχει μεγάλο πλεονέκτημα. Αλλά από την άλλη ο ΟΦΗ ''πάτησε'' καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ έφτασε σε δύο περιπτώσεις κοντά στην ισοφάριση

Β΄ ημίχρονο:

Με τον ρυθμό που ολοκληρώθηκε το πρώτο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, που έπειτα από μακρινό σουτ του Σαρδινέρο ο Βέρχουλστ μπλόκαρε σταθερά. Μετά από πολύωρη κυριαρχία των γηπεδούχων έξω από την περιοχή στο 63' το σουτ του Κοροβέση έφτασε στον τερματοφύλακα του Απόλλων. Σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 68΄με τον Στάρτζεον να τριπλάρει δύο άτομα και να πασάρει στον Μπαλογιάννη ο οποίος σούταρε με τον Βέρχουλστ να λέει ΄΄όχι΄΄ με τα πόδια. Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης και μετά από κλέψιμο στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Ντάουντα θα κάνει δύο προσποιήσεις σε αντιπάλους του και το σουτ από τα όρια της περιοχής για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2. Πάσα του Στάρτζεον στον Νέιρα στο 79΄με τον τελευταίο να σουτάρει από μακριά και να την στέλνει έξω. Στο 92΄φωνές από τους παίκτες του ΟΦΗ για χέρι αλλά το ματς συνεχίζεται κανονικά. Τέλος παιχνιδιού ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 0-2

Σπουδαία απόδραση για τον Απόλλων Σμύρνης από την Κρήτη και το Γεντι Κουλέ με τους φιλοξενούμενος να πραγματοποιούν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους και την δεύτερη συνολικά φτάνοντας τους 9 βαθμούς. Από την άλλη ο ΟΦΗ μένει στους 12 αφού δεν κατάφερε να νικήσει την εξαιρετική αμυντικά ομάδα του Γιώργου Παράσχου.