Ολυμπιακός-Λάρισα 5-1: Κλείνουν με πεντάρα την χρονιά οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Λάρισα με 5-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν με διπλή φάση του Φορτούνη στο 5' λεπτό, όμως το τελικό σουτ ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Μπάγιτς. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και σκόραραν το πρώτο γκολ στο 25' με την κεφαλιά του Σουντανί. Η Λάρισα όμως απάντησε οχτώ λεπτά αργότερα, με τον Πινακά από κοντά να κάνει το 1-1 (33').

Ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 2-1 στο 40' και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με την Λάρισα να απειλεί στο 44' με τον Γιουνές, αλλά τον Σα να μπλοκάρει σε 2ο χρόνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του παιχνιδιού και σκόραραν με τους Μασούρα, Μπρούμα και Ελ Αραμπί στο 44', 79' και 88' λεπτό αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 5-1.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην πρώτη θέση με 32 βαθμούς, ενώ η Λάρισα παραμένει στην 13η θέση και τους έξι βαθμούς.

Ολυμπιακός: Σα, Σουντανί, Σεμέδο, Καμαρά, Εμβιλά, Φορτούνης, Ελ Αραμπί, Ραφίνια, Μπα, Χολέμπας και Μπρούμα.

Λάρισα: Μπάγιτς, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Πλατέλλας, Γλυνός, Πινακάς, Χαλάτσης, Μαϊδάνος, Μπέρτος, Γκοτζαμανίδης και Γιουνές.