Νίκη ανάσας και ψυχολογίας,ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΕΚ 3-4

Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχτηκε την ΑΕΚ για την 12η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα αναζητούσαν αντίδραση μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη.Ο Απόλλων ήθελε να διατηρήσει το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα.Ο αγώνας έληξε 3-4 με την Ένωση να παίρνει νίκη ανάσας πριν από το ντέρμπι.Εξαιρετική παρουσία του Μιτάι με δύο ασσίστ,το πάλεψαν και έβαλαν δύσκολα στην Ένωση οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Εξαιρετικός ρυθμός στο πρώτο μέρος,αποτελεσματική η Ένωση

Μόλις στο έκτο λεπτό και στην πρώτη της ευκαιρία στα καρέ του Βέρουλστ η Ένωση βρέθηκε μπροστά στο σκορ.Ο Λιβάγια έδωσε στον Μίται ο οποίος έδωσε προωθημένη πάσα στην περιοχή εκεί με προβολή ο Καρίμ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.Παρά το γεγονός ότι δέχτηκαν τέρμα οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου δεν πτοήθηκαν.Στο 8ο λεπτό σε μία φάση αντεπίθεσης ο Σλίβκα με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Φερνάντεθ που με εξαιρετική κεφαλιά μέσα στην καρδιά της κιτρινόμαυρης άμυνας,ισοφάρισε σε 1-1.Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά,με πολλές μονομαχίες κυρίως στα πλάγια.Στο 13ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία μετά από ατομική προσπάθεια πέρασε δύο αμυντικούς πραγματοποίησε το σουτ από κοντινή απόσταση αλλά έδιωξε ο Βερουλστ εντυπωσιακά σε κόρνερ.Στην αμέσως επόμενη φάση ο εξτρέμ της Ένωσης πήρε την εκδίκηση του με απευθείας γκολ από το κόρνερ,μία έμπνευση η οποία έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ  πριν το πρώτο εικοσάλεπτο.Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου προσπαθούν μέσα από αντεπιθέσεις να αντιδράσουν ωστόσο ανασταλτικά παρουσιάζουν πολλά κενά που εκμεταλλέονται  οι παίκτες του Μάσιμο Καρρέρα.Στο 25ο λεπτό μετά από ατομική προσπάθεια του Μιτάι ο νεαρός έδωσε στον Καρίμ ο οποίος με ένα μακρινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα του και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ.Η Ένωση διαχειρίζονταν το υπέρ της προβάδισμα και παράλληλα αναζητούσε και άλλα γκολ τόσο από την πλευρά του Μιτάι όσο και από τον Παουλίνιο.Στο 39ο λεπτό το σουτ του Κολ πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Τσιντώτα,αυτή ήταν και η  τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Διατήρησε το προβάδισμα της η ΑΕΚ,το πάλεψαν οι παίκτες του Απόλλων

Από μία αλλαγή είχαν αμφότερες οι δύο ομάδες.Ο Τάνκοβιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Λιβάι Γκαρσία ενώ από πλευράς Απόλλων ο Χουχούμης εκτός με τον Τσιλούλη να περνάει στο βασικό σχήμα το οποίο θα αλλάξει σε 4-4-2.Στο 53ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή.Μετά από γυριστό ψαλιδάκι του Σιμόες ο Καρίμ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος στην περιοχή του Απόλλων όμως μπλόκαρε ο Βέρχουλστ.Στο 60ο λεπτό το μακρινό σουτ του Κολ κατέληξε άουτ.Στο 65ο λεπτό μετά από εξαιρετική πάσα του Λιβάγια ο Μάνταλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλων όμως η προσπάθεια του να κρεμάσει τον Βέρχουλστ δεν ήταν επιτυχής.Στο 66ο λεπτό μετά από εκτέλεση του Κολ ο αρχηγός του Απόλλων,Τσαπούρης έπιασε την κεφαλιά,η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον Απόλλων να μειώνει σε 2-3 και να ξαναμπαίνει παράλληλα στο παιχνίδι.Στο 69ο λεπτό μετά από γύρισμα του Ολιβέιρα ο Τάνκοβιτς σούταρε αλλά ο Βερχουλστ μπλόκαρε σταθερά.Στα τελευταία 10 λεπτά η Ένωση προσπαθούσε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-3 ενώ ο Απόλλων επιχείρησε  είτε απο αντεπιθέσεις είτε από στημένες φάσεις να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις στην εστία του Τσιντώτα.Στο 88ο λεπτό ο Τάνκοβιτς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βέρχουλστ  πάσαρε στον Ολιβέιρα ο οποίος χωρίς να δυσκολευτεί  σκόραρε για το 2-4.Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαξεβανίδης με κεφαλιά μείωσε σε 3-4, μετά από σέντρα του Μουνιέ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης(Μπούτσιτς 70'), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης(Τσιλούλης 46'), Κολ, Σλίβκα, Κιτοκό(Ντάουντα 70'), Μαρκ Φερνάντεθ(Μουνιέ 80'), Ιωαννίδης(Καραγκούνης 90).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Σβάρνας, Μιτάι(Ινσούα 82'), Σιμόες(Γαλανόπουλος 66), Σάκχοφ, Μάνταλος(Κριστιτσιτς 66'), Λιβάγια, Γκαρσία(Τάνκοβιτς 46'), Ανσαριφάρντ(Ολιβέιρα 66').