Άρης-Ηρακλής 81-75: Μεγάλη νίκη με ψυχή

Το παιχνίδι της ανατροπής έγινε στο NickGalis Hall καθώς ο Άρης ανέτρεψε το -11 της τρίτητς περιόδου και με μεγάλη σουτ πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη.

Στο ξεκίνημα οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προήγηθηκαν με 14-0 μετά απο 4:30 αγωνιστικά λεπτά, αλλά ο Γηραιός αντέδρασε με μπροστάρη τον Βασίλη Καββαδά(11 πόντους σημείωσε στο Α' ημίχρονο) και μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα που οδήγησε σε λάθη του Άρη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-22.

Ο Άρης έκανε νέο ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο,σημειώνοντας, ένα σερί 9-0 με τον Χαριτόπουλο να δίνει πολλές λύσεις και το σκορ να φτάνει στο 31-22. Από την άλλη, ο Ηρακλής με τρίποντο του Σχίζα μείωσε το σκορ και με τους Τσίλντρες, Καββαδά ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 38-44, πριν το καλάθι του Μιλόσεβιτς που έγραψε το 40-44 σκορ ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο,καθώς τιμώρησε την άμυνα ζώνης του Άρη με διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων από τον Ολιβιέρ Χανλαν(46-58, 25:30). Δημήτρης Σλαφτσάκης και Ντεκόζι φρόντισαν να κρατήσουν τον Άρη μέσα στο παιχνίδι, και με buzzer beater του πρώτου, μάζεψαν τη διαφορά (61-66) στο τέλος της περιόδου.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ που του έδωσε το τρίποντο του Σλαφτσάκη, και με πρωταγωνιστή τον Ντεκόζι ισοφάρισε, αλλά και τα καλάθια που βρήκε στο transition παιχνίδι, έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 79-73 οδεύοντας στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Χάνλαν μείωσε σε 79-75, αλλά οι 2 βολές του Φλιώνη ήταν αρκετές για να δώσουν τη νίκη στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75