Αστέρας Ρεθύμνου: Η τεσσάρα κόντρα στη Βασίλισσα Νότου

Άνετη νίκη για την ομάδα στο φιλικό που έγινε την Κυριακή.

Το ματς διήρκεσε 80 λεπτά, ενώ το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό η Εύη Τούνα μετά την ασίστ της Δαφέρμου. Στο 29' η Μαρία Κελαϊδή με απευθείας εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα του συλλόγου. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό η Δαφέρμου πέτυχε το 3ο γκολ. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε η Τούνα ύστερα από πάσα της Καράγκου. Οι Ρεθεμνιώτισσες είχαν και δοκάρι με την Δαφέρμου. Ο Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δυο απώλειες. Η Ειρήνη Δρακάκη στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου έπεσε έπειτα από μονομαχία και υπέστη εξάρθρωση του αριστερού ώμου. Της δόθηκαν αρχικά οι πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Ρεθύμνου για τις απαραίτητες εξετάσεις. Αναγκαστική αλλαγή έγινε η τερματοφύλακας, Μαλβίνα Χατζηστάμου, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, διότι αισθάνθηκε αδιαθεσία. Ο ΑΟΝ Αστέρας ευχήθηκε και στις δυο αθλήτριες ταχεία ανάρρωση. Με το φιλικό αυτό ολοκληρώθηκε ο πρώτος κύκλος προετοιμασίας και τώρα η ομάδα εισέρχεται στο δεύτερο μέρος που είναι ιδιαίτερα σημαντικό, καθώς αποτελεί το τελικό στάδιο πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος στις 11 Οκτώβρη.