Πάλεψε ο Ολυμπιακός αλλά δεν τα κατάφερε

Η ομάδα του ολυμπιακου αντιμετώπισε για την προτελευταία αγωνιστική του Europa League την Ισπανική ομάδα Ρεάλ Μπέτις όπου ηττήθηκε 1-0.
Η ομάδα του Πειραιά στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο αλλά δυστυχώς το γκόλ δν ήρθε για ακόμα μια βραδια στον Ολυμπιακό. Με αυτή  την ήττα στρέφεται στον τελικό με την Μιλαν που θα γίνει στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και εκεί η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς θα διεκδικήσει την πρόκριση στους 32 τις διοργάνωσης με την προϋπόθεση να κερδίσει τους Ροσονέρι με τουλάχιστον 2 γκόλ.

Γενική εικόνα

Το πρώτο 45ο λεπτό έχει αποδειχθεί ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι και από τις  δυο ομάδες, με έντονο ρυθμό και πολλες φάσεις. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 6’ με την όμορφη πάσα του Φορτούνη στον Μπουχαλάκη ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρόμπλες. Στο 16’ η Μπέτις κέρδισε πέναλτι σε μια φάση όπου ο Σισέ τράβηξε τον αντίπαλο και προσπάθησε να τον κόψει με έναν άκομψο τροπο και ο διαιτητής τις αναμέτρηση
έδειξε την άσπρη βούλα, ο Σέργιο Λεόν προσπάθησε να μπερδέψει τον τερματοφύλακα, ο Σα όμως δεν τσίμπησε και απέκρουσε την μπαλα και ο Λεόν πήρε το ‘’ριμπάουντ’’ και με δεύτερη προσπάθεια επιχείρησε να κερδίσει τον Σα αλλά δεν  τα κατάφερε διώχνοντας ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού με τα πόδια. Στο 39’ η ομάδα από την Ισπανία ανοιξε το σκορ με τον Σέργιο Κανάλες ο οποίος βρέθηκε μόνος του στα όρια της περιοχής μετά από σέντρα του Αντόνιο Σανάμπρια και με ένα πολύ ωραίο σουτ συρτό νίκησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε δίχως να υπάρχουν ουσιαστικές φάσεις από τις δυο ομάδες. Στο 59’ μόνο υπήρξε μια πολύ σημαντική ευκαιρία για τους Ισπανούς με τον Αντόνιο Σανάμπρια να βρίσκετε μέσα στην περιοχή  στα άκρα και να πιάνει ένα πολύ δυνατό σούτ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός μετά το 80ο λεπτό ανεβασε την πίεση του στο γήπεδο και κατάφερε με στημένες φάσεις να φτάσει κοντά στην περιοχή του τερματοφύλακα της Μπέτις χωρίς όμως να φανεί απειλητικός.

Παίχτης κλειδί
 Ο Γκανάλες ήταν αυτός που ξεχώρισε στην σημερινή αναμέτρηση ο οποίος κάλυψε πολλούς χώρους στο γήπεδο και έβαλε το νικητήριο γκόλ που έκρινε την αναμέτρηση